ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Şubat 2014 Çarşamba 20:18

Yeni galaksi kümeleri keşfedildi

Yeni galaksi kümeleri keşfedildi

İngiliz bilim insanları, dünyadan 10 milyar ışık yılı uzaklıkta 4 yeni galaksi kümesi keşfetti.


Imperial College London Fizik Bölümü’nden Dr. David Clements’in başkanlığındaki ekip tarafından tanımlanan galaksi kümeleri, üniversitenin internet sitesinde bilim dünyasına tanıtıldı.

Avrupa Uzay Ajansı’na (ESA) ait Planck ile Herschel uydularından alınan verilerin birleştirilmesiyle keşfedilen kümelerin, yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğu bilinen evrenin 3 milyar yaşındaki görünümünü yansıttığı bildirildi.

Dr. Clements, keşfe ilişkin açıklamasında, şimdiye kadar bulunan en uzak galaksi kümesinin dünyaya 9 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu ve evrenin 4,5 milyar yaşındaki halini yansıttığını belirtti.

Clements, “Yeni yaklaşımımız, bundan daha uzak mesafede bir kümenin varlığını ortaya çıkardı ve bunun da ötesine gidecek potansiyelin bulunduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bünyelerinde, çekim gücüyle birbirlerine bağlı çok sayıda galaksi barındırangalaksi kümeleri, evrendeki en büyük kütleye sahip nesneleri oluşturuyor. Galaksi kümeleri, büyüklüklerine bağlı olmak üzere bünyelerinde yüzlerce veya binlercegalaksi barındırabiliyor.

Daha önce de daha yakın mesafelerde ve daha yakın zaman dilimlerini yansıtan galaksi kümeleri keşfedilmişti. Ancak bu yapıların nasıl oluştuğunun anlaşılması için daha uzak ve eski zamanları yansıtan galaksi kümelerinin ortaya çıkarılması, bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER