ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 00:51

Yeni bir güvenlik birimi oluşturacaklar


Libya Başbakanı Ali Zeydan, polis teşkilatına paralel, askeri nitelikli yeni bir güvenlik birimi oluşturacaklarını söyledi.

Trablus'taki Başbakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Zeydan, polis ve ordu teşkilatlarına katılmayı reddeden devrimci milislere yönelik, Genelkurmay Başkanlığı çatısı altında askeri nitelikli yeni bir güvenlik birimi oluşturulacağını kaydetti.

  Birimin oluşturulması noktasında dost ülkelerdeki benzer tecrübelerden istifade edileceğini ifade eden Zeydan, bu vesileyle hem devrimci milislerin taleplerine karşılık verileceğini hem de onların devlet çatısı altında toplanabileceğini belirtti. Hükümetin güvenlik meselesine çok önem verdiğini belirten Zeydan, ''Devlet güvenlik birimlerinin etkinleştirilmesi noktasında Libya kamuoyuna bir yol haritası sunacağız'' dedi.

Toplantıda konuşan Libya İçişleri Bakanı Aşur Şuveyl de geçen 10 gün içinde, devrimci milislerden ayrılan 10 bin kişinin polis teşkilatına dahil olduğunu kaydetti.

Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf el-Mankuş ise dost ülkelerle yapılan anlaşmalar neticesinde 3 bin Libyalı askerin yurtdışında eğitim almaya başladığını bildirdi.

Libya hapishanelerinde işkence olduğu yönünde kamuoyunda dillendirilen iddialara ilişkin konuşan Adalet Bakanı Salah el-Mergani ise hükümetin bu hapishaneleri iki ay içinde kontrol altına alacağını ve devrimci milislerin ellerinde bulunan tutukluları teslim etme noktasında olumlu tavır sergilediğini dile getirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER