ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 09:38

Yeni Anayasa taslağı kabul edildi

Yeni Anayasa taslağı kabul edildi

Tunus'ta Ulusal Kurucu Meclisi, 149 maddelik yeni anayasa taslağını 3'te 2 çoğunlukla kabul etti.


Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, oylama işleminin ardından yaptığı açıklamada "Yeni anayasa, Tunus'ta devrimin başarısını gösteren önemli bir kanıt olacaktır. Toplumdaki farklılıklara rağmen beraber yaşayabilmemiz için bu anayasa önemlidir" dedi. 

Mehdi Cuma yeni kabine listesini sundu

Mehdi Cuma akşam saatlerinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Cuma, 28 bakandan oluşan yeni kabine listesini Cumhurbaşkanına takdim ettiğini belirterek, yeni kabineyi yeterlilik, bağımsızlık ve şeffaflık ilkelerine göre belirlediğini kaydetti.

Yeni kabinede sadece eski İçişleri Bakanının değişmediğini ifade eden Cuma, "Tunus'ta güvenlik konusunda olumlu gelişmeler yaşandığı için İçişleri Bakanı görevine devam edecek" dedi.

Ayrıca Cuma, hükümetin öncelikli hedefinin ülkeyi seçime götürmek olacağını ifade etti.

Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan "4'lü grup", Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.

Krize çözüm bulunması için yeni bir hükümetin kurulması ve Başbakan Ali el-Urayyid hükümetinde Sanayi Bakanı olarak görev yapan Mehdi Cuma'nın yeni kurulacak kabinenin başına getirilmesi konusunda uzlaşılmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER