ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 15:12

Yemen ordusu ve Husi militanlar arasında çatışma

Yemen ordusu ve Husi militanlar arasında çatışma

Yemen'in başkenti Sana'da ordu birlikleri ve Husi Ensarullah Hareketi arasında dün gece çıkan çatışmalarda 15'i asker 60 kişinin öldüğü bildirildi.


Yemen'in başkenti Sana'da ordu birlikleri ve Husi Ensarullah Hareketi arasında dün gece çıkan çatışmalarda 45 Husi militanının ve 15 askerin öldüğü bildirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, ordu ve Husi Ensarullah Hareketi militanları arasında dün gece başlayan çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

İlk verilere göre çatışmalarda 45 Husi militanı ve 15 asker hayatını kaybetti, iki taraftan da çok sayıda kişi yaralandı. Ölü sayısının artma ihtimali bulunduğu ifade edildi.

Başkentin en kanlı gecelerinden birini yaşadığını aktaran görgü tanıkları, çatışmalar sebebiyle halkın büyük panik yaşadığını dile getirdi. En şiddetli çatışmaların devlet televizyonu ve El-İman Camisi'nin çevresinde yaşandığı, Husi militanların televizyon binasını hedef alan saldırılar düzenlediği kaydedildi.

Kamplara dönün çağrısı

Yüksek Güvenlik Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husi militanlara şehir merkezinde konuşlandıkları bölgelerden ayrılarak, kamplarına geri dönmeleri çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Husilerin başkentin kuzeyindeki bazı semt ve bölgeleri ele geçirdiği iddiaları da yalanlandı.

Öte yandan Husi Ensarullah Hareketi Sözcüsü Muhammed Abdusselam, sosyal paylaşım ağı Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, BM Özel Temsilcisi Cemal Bin Ömer ve Husilerin lideri Abdulmalik el-Husi'nin ikinci tur görüşmeleri tamamladığını belirtti.

Abdusselam görüşmelerin "olumlu" bir atmosferde gerçekleştiğini aktardı.

Husi militanlarıyla Yemen ordusuna bağlı güçler arasındaki çatışmalar başkent Sana ve kuzeydeki Cevf kenti çevresinde yoğunlaşıyor. Cevf, ayrıca sahip olduğu doğalgaz ve petrol kaynaklarıyla ülke bütçesine en çok gelir sağlayan Marib kentine yakın olması nedeniyle de ülke için stratejik önem taşıyor. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER