ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 18:45

Yanukoviç: Ülkede darbe yapılıyor, arabama ateş açıldı

Yanukoviç: Ülkede darbe yapılıyor, arabama ateş açıldı


Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Harkov’da UBR televizyonuna yaptığı açıklamada ülkede darbe girişimi olduğunu, istifa etmeyeceğini ve halkı çetelerin elinden kurtaracağını söyledi.

Kiev’den Harkov’a gelmek için havalimanına giderken aracına ateş açıldığını iddia eden Yanukoviç, “Kiev’de arabama ateş açtılar. Ancak ben korkmuyorum. Beni ülkem adına sorumluluklarım ilgilendiriyor…” dedi.

Yanukoviç, Bölgeler Partisi’nden toplu istifalarla ilgili ailelerinin güvenliğinden endişe ettiklerini, bir kısım da hainlerin olduğu eleştirisi getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, parlamento eski başkanı Volodimir Ribak’ın istifasının ardından dövüldüğünü söyledi. Yanukoviç, “O dövülmüştü. Bana geldi ve yanıma almamı istedi. Yanıma aldım ve tedavi için Donetsk’e gönderdim…” bilgisini verdi.

Itar-Tass’a göre, muhalif Batkivşçina partisinden Nikolay Katerinçuk ise Yanukoviç’in istifası ile ilgili sözlü açıklama aldıklarını, yazılı açıklama beklediklerini iddia etti. Katerinçuk, sözlü açıklamayı nasıl aldıkları konusunda herhangi bir bilgi vermedi.

Itar-Tass’a konuşan Yanukoviç’i destekleyen Bölgeler Partisi Başkan yardımcısı Vadim Kolesniçenko, yabancı istihbarat örgütlerinin uzun süredir darbe girişimi için çalıştıklarını ve yaklaşık 10 milyar dolar para harcadıklarını iddia etti. Kolesniçenko’ya göre darbe ABD ve AB’nin desteği ile gerçekleştirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER