ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Haziran 2014 Cuma 23:58

Yahudiler'den İsrail'e protesto

Yahudilerden İsraile protesto

Yahudiler İsrail'in yerleşim planları ve Filistinlileri tutuklamasını protesto etti


Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nin karşısındaki parkta toplanan Siyonizm karşıtı Yahudiler, İsrail'in Filistin'i işgali, işgal edilen topraklarda yeni yerleşim planlarının hayata geçirilmesi ve Filistinli tutuklulara uygulanan muameleyi protesto etti.
BM karşısında İsrail'i protesto eden grubun liderlerinden Haham Dovid Feldman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail devletine karşı olduklarını belirterek, "İsrail'in Filistin'i işgali, biz dindar Yahudileri utandırıyor" dedi.

İsrail'in temelini oluşturan Siyonizmin geleneksel Yahudi inancıyla çeliştiğini vurgulayan Feldman, "İsrail'in yaptıkları Tevrat'a ters, Tanrıya da isyan. Bütün yahudileri temsil etmiyorlar. Filistinlilere uygulanan katliam en başından yanlış" diye konuştu.

Filistinlilerin herhangi bir suçlama yapılmadan tutuklanmasına da değinen Feldman, "Yargılama yapılmadan Filistinlileri tutuklamak İsrail'in işlediği korkunç suçlardan sadece birisi. Dünya genelindeki dindar Yahudilerin büyük çoğunluğu kendilerini İsrail'den ayrıştırıyor" ifadelerini kullandı.

New York'ta İsrail'in kuruluşunu kutlamak ve İsrail'e destek vermek için düzenlenen yürüyüşe katılanların çoğunun seküler Yahudi olduğunu ancak Tevrat ayetlerini taşıdıklarını vurgulayan Feldman, dinin milliyetçilik için araçsallaştırıldığını anlattı.
Feldman, İsrail'in yeni yerleşim planlarını da eleştirerek, tüm dünya ve BM'nin bu suçlara ve İsrail'e dur demesi gerektiğini söyledi.

"İsrail, Yahudiliği kullanarak dünyevi çıkar sağlama peşinde"

Grupta bulunan diğer Haham Yisroel Dovid Weiss de, yıllardır İsrail devletine karşı eylem ve protestolar düzenlediklerini ancak ana akım medya kuruluşlarının kendilerini görmezden geldiğini söyledi.

Kendilerine İsrail ve başka ülkelerde polis tarafından yapılan şiddetin fotoğraflarını gösteren Weiss, barışçıl gösteri yapmalarına bile müsade edilmediğini dile getirdi.

Dinin dünyevi iktidarlar için kullanılmasına karşı olduklarını anlatan Weiss, "İsrail, Yahudiliği kullanarak dünyevi çıkar sağlama peşinde. Yahudilik dindir ancak siyonizm bir milliyetçi ideolojidir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER