ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2014 Salı 16:04

Yahudiler'den Filistinli kadınlara saldırı!

Yahudilerden Filistinli kadınlara saldırı!

Filistinli Müslümanlara yönelik ırkçı eylemleriyle gündeme gelen Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa'nın çevresinde gösteri yapan Filistinli kadınlara saldırdı.


Filistinli Müslümanlara yönelik ırkçı eylemleriyle gündeme gelen Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa'nın çevresinde gösteri yapan Filistinli kadınlara saldırdı. Mescid-i Aksa'dan çıkan Yahudi yerleşimcilerin protesto gösterisi düzenleyen Filistinli kadınlara saldırdığı esnada, çevre evlerde yaşayan Yahudiler de pencerelerinden kadınlara tükürdü.

YAHUDİLER FİLİSTİNLİ KADINLARA TÜKÜRDÜ

Yahudi yerleşimciler, Mescid-i Aksa'nın çevresinde gösteri yapan Filistinli kadınlara saldırdı. Aksa'dan çıkan bazı Yahudi yerleşimcilerin kapılarda protesto gösterisi düzenleyen Filistinli kadınlara saldırdığı esnada, çevre evlerde yaşayan Yahudiler de pencerelerinden kadınlara tükürdü.

İsrail askerlerini protesto eden Filistinli kadınlar, 'Canımız, kanımız sana feda olsun ey Aksa!', 'Ey ümmet, üzülme! Allah bizimle!' şeklinde sloganlar attı.

Eski Kudüs Müftüsü ve Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri'nin de Aksa'ya girişine izin vermeyen İsrail askerleri, Sabri'yi iterek kapıdan uzaklaştırırdı.

Eski Şehir'in (Eski Kudüs) Şam kapısında toplanan İsrail askerleri ise bir Filistinli genci gözaltına aldı. Askerler, tutuklanma anını görüntülemek isteyen çevredeki gazetecilere müdahale ederek engellemek istedi.

FİLİSTİNLİLER'DEN PROTESTO

Öte yandan Mescid-i Aksa'ya alınmayan Filistinliler, Mısır'da darbe karşıtlarının sembolü haline gelen "Rabia" işaretli şapkalar takarak, İsrail'in uygulamalarını protesto etti.

İsrail askerleri, sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa kapılarıyla çevresindeki tarihi bölgedeki sokakları tutmuş, Aksa'ya girmelerine izin verilmeyen Müslümanlar, sabah namazını caddelerde kılmak zorunda kalmıştı. Aksa'nın Megaribe Kapısı'nda bulunan İsrail polisi ise Yahudi yerleşimcilerin ve turistlerin koruması altında Aksa'ya girişine izin vermişti.

İSRAİL POLİSİ MESCİD-İ AKSA'YA BASKIN DÜZENLEDİ

Sık sık benzeri ihlaller ve engellemelerde bulunan İsrail polisi, dün de Mescid-i Aksa avlusuna baskın düzenlemişti. Camide ibadet için bulunan Filistinlilerin bu duruma tepki göstermesi üzerine polis, kutsal mekanda ses bombası ile göz yaşartıcı gaz kullanmıştı. Aksa'nın Hıtta Kapısı'nda bekleyen Filistinli kadınlara da ses bombası ve biber gazıyla müdahale eden İsrail askerleri, çoğu kadın 20'den fazla kişiyi yaralamıştı.

SALDIRILARDA "SUKOT BAYRAMI" ETKENİ

Bu hafta kutlanan 'Sukot Bayramı" dolayısıyla, Yahudilerin Mescid- Aksa'ya yönelik ihlalleri arttı. Sözlükte 'çardaklar' anlamına gelen "Sukot" tarihi açıdan, İsrailoğullarının Sina çölünde Allah tarafından 40 yıl dolaştırıldıkları sırada çölde geçici barınaklarda yaşayarak hayatlarını devam ettirdikleri kırk yılı temsil ediyor. Çarşamba günü başlayan ve 9 gün sürecek Sukot Bayramı nedeniyle Ortodoks Yahudiler, şehrin sokaklarına çardak kurdu.

Mescid-i Aksa Külliyesi içerisinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisinin yanı sıra müze, medreseler, bahçeler ve büyük avlu bulunuyor. İslam inancında Beyt'ul Makdis adı verilen külliye alanı, Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor.

Süleyman Mabedi kalıntılarının külliye alanının altında olduğuna inanan Yahudi yerleşimciler, bu alanda kazı çalışmaları yapıyor. Yerleşimciler ve İsrailli yetklililer zaman zaman Aksa Külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz ediyor. Müslümanların karşı çıktığı bu tür ihlaller nedeniyle Mescid-i Aksa'da sık sık gerginlik yaşanıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER