ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 14:24

Yahudiler Konseyi'nden Türklere destek

Dünya Yahudiler Konseyi, Neonazi cinayetlerinin hâlâ aydınlatılamamasından şikayetçi oldu.


Dünya Yahudiler Konseyi Başkan Yardımcısı Charlotte Knobloch, Almanya’da dokuzu göçmen kökenli esnaf ve biri polis memuru olmak üzere toplam on kişinin öldürüldüğü Neonazi cinayetlerinin hâlâ aydınlatılamamasından şikayetçi oldu.

Münih’te konuşan Knobloch, ‘’Bu süreç çok uzun sürdü. Bu sayede, bu grubu ideolojik olarak destekleyenler, kendilerine yeni alan ve destekçiler buluyorlar.’’ dedi. Başkan yardımcısı, bir taraftan Neonazi teröristlerin yaptığı hatalar araştırılırken, diğer taraftan Neonazilerin ideolojilerine ulaşmak için kendilerine yeni delikler bulduğunu ve yeni planlar yaptıklarını ifade etti. Konsey yetkilisi, Almanya’da tüm ikazlara rağmen aşırı sağcı tehlikenin yeterince dikkate alınmadığının altını çizdi.

Sözü aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokratik Partisinin (NPD) kapatılmasına getiren Knobloch, geçmiş yıllarda açılan kapatma davasında yeterince düşünülmeden hareket edildiğini savunup, ikinci bir kapatma davası açılması gerektiğini söyledi. Bunun aşırı sağla mücadele için atılacak ilk adım olması gerektiğini anlatan başkan yardımcısı, "NPD, aşırı sağcı ideolojinin temeli ve aşırı sağcı güçlerin legal idman kampıdır." şeklinde konuştu. Aşırı sağcılara oldukça fazla açık alan bırakıldığını sözlerine ekleyen Knobloch, Neonazi cinayetlerini öğrendiğinde sarsıldığını, fakat şaşırmadığını; zira Almanya’da aşırı sağcı bir terör hücresi olduğunu önceden tahmin ettiğini kaydetti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER