ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 15:48

Yahoo zengin etti!

Yahoo zengin etti!

İnternet devi Yahoo uygulama geliştiren genci resmen zengin yaptı.


İngiltere’de bir genç, ürettiği uygulamayı internet devi Yahoo’ya satarak dünyanın en genç milyonerlerinden biri oldu. 17 yaşındaki Nick D'Aloisio, ‘Summly’ adlı uygulamasını Yahoo’ya onlarca milyon sterline satarak dünyanın ‘kendi başına zengin olan en genç’ listesine adını yazdırmayı başardı.

Satışın ayrıntıları konusunda her iki taraf da bilgi vermekten kaçınırken, otoriteler uygulamaya 20 ila 40 milyon Sterlin arasında değer biçiyor. Uygulama, önde gelen medya kuruluşlarının haber metinlerini kısaltıp özetleyerek farklı bir formatta kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Yahoo tarafından yapılan açıklamada, uygulamanın erişime kapatılacağı, ancak özelliklerinin Yahoo'nun mobil ürünlerinde kullanılacağı belirtildi. Yahoo'da D'Aloisio'ya bir iş verildiği de belirtilirken, 17 yaşındaki gencin Yahoo'’nun Londra’daki ofisinde görev yapmaya başlayacağı kaydedildi.

Yahoo'nun üst düzey yöneticisi Adam Cahan, Summly teknolojisinin haberlere ilgiyi artırmak için yeni yöntemler ortaya koyduğuna dikkat çekerek, “Bu uygulama, bilgiye hareket halindeyken ulaşan yeni nesle hitap edebilir.” diye konuştu.

D'Aloisio daha henüz 15 yaşındayken bu uygulamanın ilk versiyonu ‘Trimlt’i piyasaya sürer. ‘Haftanın uygulaması’ seçilen programa Çinli milyarder Li Ka-Shing’in yatırım şirketi Horizon Ventures 160 milyon Sterlin yatırım yapar. D'Aloisio, bu yatırım sayesinde uygulamayı daha da geliştirerek, aralarında Rupert Murdoch’ın News Corporation medya şirketinin de yer aldığı 250 yayın kuruluşunun kullandığı bir marka oluşturur.

London Evening Standard gazetesine yaptığı açıklamada D'Aloisio, uygulama konusunun aklına sınavlara çalışırken geldiğini söyledi. İsmini genç milyonerler arasına yazdıran D'Aloisio kazandığı parayla ne yapacağını da şu şekilde açıklıyor: "Ayakkabıları seviyorum ve yeni bir çift Nike ayakkabı alacağım. Muhtemelen yeni bir bilgisayar da alırım. Fakat şu anda, sadece bu parayı biriktirmek ve bankaya yatırmak istiyorum." CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER