ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 01:32

"Yabancıları günah keçisi olarak görmek çok tehlikeli"


Belçika Kralı II. Albert, ekonomik krizin suçlusu olarak yabancıların görülmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Noel konuşmasında II. Albert, "Popülist yaklaşımlar günah keçisi olarak ya yabancıları ya da farklı bölgelerdeki vatandaşlarımızı hedef alır. 1930’lardaki benzer popülist yaklaşımların Avrupa’nın ne kadar acı fatura ödettiğini unutmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Geleneksel Noel konuşmasında Kral II. Albert, Avrupa’daki birçok ülkenin yanı sıra Belçika’yı da sarsan ekonomik krizden söz etti. Vatandaşlardan ele ele vererek krizden çıkış yolu aramalarını isteyen Kral, "Zorlu zamanlarda popülizmin kucağına düşmemek için yeterince uyanık olmalıyız. Popülist yaklaşımlar günah keçisi ararlar. Günah keçisi olarak ilk göze batanlar ise yabancılar ve ülkenin diğer bölgelerindeki vatandaşlar olur. 1930’lardaki ekonomik krizde gösterilen popülist yaklaşımların Avrupa demokrasisine ne denli hasar verdiğini asla hafızalarımızdan çıkartamayız." sözlerine yer verdi.

Herhangi bir siyasetçi ya da parti ismi zikretmeyen II. Albert’in Belçika ile birlikte Avrupa’da hüküm süren ekonomik krizden nemalanan yabancı karşıtı aşırı sağ eğilimli partileri kastettiği belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER