ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:30

Yabancı yatırımcılar Erbil’i üs seçti


Irak'ın en güvenli ve gelişen yüzü Erbil şehrine yurt içinde ve dışında yoğun güç yaşanıyor. Şehirde sadece geçtiğimiz 49 bin yabancının ikamet izni aldığı ifade edildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Erbil İkamet Genel Müdürü Yadigar Enver, yabancıların istikrar ve güvenlik durumlarını göz önünde bulundurarak Erbil’i yatırım merkezi seçtiklerini ifade etti.

Bir çok ülke vatandaşının Erbil'de ikamet ettiğini belirten Yadigar Enver, " Sadece Erbil şehrinde 48 bin 440 kişiye ikamet izini verildi. 355 kişinin ise sağlık problemlerinden dolayı başvurusu kabul edilmedi."dedi. Yadigar, bölgede bulunan Suriyeli 550 sığınmacıya da ikamet hakkı tanındığını dile getirdi.

Basın toplantısında konuşan Erbil Pasaport Şubesi Genel Müdürü Didar Ömer ise bölgede gelişen ekonomik gelişmelere paralel olarak yurtdışına çıkanların sayısında artış yaşandığını ifade etti. Ömer, 2012 yılında 166 bin 891 kişiye pasaport verildiğine dikkat çekti. Erbil’in resmi olmayan verilere göre 2 milyona yakın nüfusu bulunuyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER