ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2014 Perşembe 00:42

"Yabancı savaşçılar" BM Güvenlik Konseyi 'nde

"Yabancı savaşçılar" BM Güvenlik Konseyi nde

Suriye ve Irak'taki aşırı gruplar içinde savaşan yabancı savaşçılar konusu BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınacak.


 
 
Suriye ve Irak'taki aşırı gruplar içinde savaşmaya giden yabancı ülke vatandaşlarının bölgeye ulaşmasının önlenmesi konusu 25 Eylül'de BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınacak.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün son olarak ABD'li gazeteciyi öldürmesiyle gündeme gelen Irak ve Suriye'deki aşırı gruplarla mücadele için, BM Güvenlik Konseyi'ne sunulmak üzere karar tasarısı hazırlandığı kaydedildi.

Konsey'in eylül ayı dönem başkanlığını üstlenen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, eylül ayı Güvenlik Konseyi programına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, terörist gruplarda savaşmak için diğer ülke vatandaşlarının Ortadoğu'ya gitmesinin önlenmesi konusunun 25 Eylül'de Konsey gündemine geleceğini söyledi.

Konsey toplantısını Başkan Barack Obama'nın yöneteceğini kaydeden Power, sunulacak karar tasarısının oy birliği ile kabul edilmesini beklediklerini dile getirdi.

Irak ve Suriye'deki aşırı gruplarda savaşmak için giden yabancı ülke vatandaşlarının bölgede çok vahşi eylemlerde yer aldığını ve ülkelerine dönünce vahşi eylem tecrübelerini de beraberlerinde getirdiklerini vurgulayan Power, bunun vatandaşı oldukları ülke için de büyük tehlike oluşturduğunu ifade etti.

Power, Konsey'e sunulacak tasarının, yabancı savaşçıların radikal gruplara katılmasını önleme ve ulusal hükümetlerin kendi vatandaşlarının bu bölgelere seyahat etmesini engellemelerine destek olmayı amaçladığını ve bu konudaki istihbarat paylaşımını artırmayı hedeflediğini bildirdi. 

Toplantıda ülkelerin kendi deneyimlerini paylaşma imkanı bulacağını kaydeden Power, "Ulusal hükümetlerin, kendi vatandaşlarının terörist gruplara katılmasını engellemek için daha fazla çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

-İsrail'in yeni yerleşim birimi kurması-

Power, gazetecilerin sorusu üzerine, İsrail'in Filistin topraklarında yeni yerleşim birimi kurmasını da değerlendirerek bu yerleşimlerin iki devletli çözüm çabalarına zarar verdiğini belirtti.

Kalıcı barışın sağlanabilmesi için İsrail'in müzakerelere devam etmesi gerektiğini vurgulayan Power, tarafların bölgede tek taraflı adımlar atmaktan da kaçınması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER