ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2014 Cumartesi 22:34

Yabancı askeri gözlemcilerin durumu

Yabancı askeri gözlemcilerin durumu

Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kentini kontrolünde tutan Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri Vyaçeslav Ponamaryev, dün alıkoydukları yabancı askeri gözlemcilerin durumuyla ilgili AGİT heyeti ile yarın görüşeceğini belirtti.


Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından dün alıkonulan yabancı askeri gözlemciler ve aralarında Genelkurmay Başkanlığından bir albayın da bulunduğu Ukraynalı subayların durumuna ilişkin bölgeye gelecek AGİT heyeti ile yarın bir görüşme yapacağını aktaran Ponamaryev, söz konusu gözlemcilerin, Ukrayna hükumetinin tutukladığı yandaşlarının serbest bırakılması karşılığında salıverilmesi için istişareye hazır olduğunu vurguladı.

Ponamaryev, askeri gözlemcilerin kendileriyle herhangi bir ilgisinin olmadığını AGİT yetkililerinin de tasdik ettiğine değinerek, "Kiev'deki yönetim bizim yandaşlarımızı tutuklamış bulunuyor. Bundan dolayı böyle bir değiş-tokuşa hazırız" ifadesini kullandı.

Rehinelerin savaş zamanlarında hep bir pazarlık kozu olduğunu dile getiren Ponamaryev, bunun uluslararası pratikte de görüldüğünü ifade etti.

Ponamaryev, askeri gözlemcilerin durumlarının iyi olduğunu belirterek, Rusya yönetiminin rehinelerin serbest bırakılması için kendileri ile irtibata geçmediğini kaydetti.

Rusya yanlıları tarafından alıkonulan ekibin arasında Almanya, Danimarka, Polonya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti'nden askeri gözlemciler ile 5 Ukrayna askeri yetkilisi de bulunuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER