ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 07:47

Washington’da sonbahar

Washingtonda sonbahar


ABD’nin hiçbir eyalet sınırı içinde yer almayan özel statülü başkenti Washington, sonbaharda bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Şehir merkezindeki parkları, caddeleri ve sokakları saran çeşit çeşit yüzlerce ağaç sonbahar ile binbir renk tonununa girerek adeta görsel bir şölen sunuyor.

Şehrin planını çizen Fransız Mimar Pierre Charles L’Enfant belki de bugünleri düşünerek geniş park alanlarına yer vermiş. Bunlardan birisi de Tidal Göleti’ni çevreleyen ve sınırları içerisindeki anıtları ile meşhur Batı Potomac Parkı.

Vatandaşlar, bu park içerisinde yer alan şehrin simgesi kiraz ağaçlarının arasında belki de yılın son güzel havasının tadını çıkarıyor. Kızıl ve sararmış yapraklar arasında ailelerin fotoğraf arşivine bir sonbahar hatırası daha ekleniyor.

Washington’a 1912 yılında kardeş şehir Tokyo’dan dostluğun sembolü olarak hediye edilmiş kiraz ağaçları. Halk o kadar sevmiş ki bu ağaçlar kısa sürede şehrin simgesi olmuş. Baharda çiçek açmaları (sakura) yerli ve yabancı binlerce turisti çekiyor. Sonbaharda bir başka güzelliğe bürünse de solan yapraklarına aynı ilginin gösterildiği söylenemez.

ABD Kongresi ve Washington Anıtı arasında yer alan Ulusal Meydan’a her zaman olduğu gibi yoğun bir güç geçiriyor. Meydanı çevreleyen ağaçların sararmış yaprakları arasında yürüyen insanlar güneşli bir pazar gününün tadını çıkarıyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER