ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 08:03

Washington’da Nevruz Bayramı kutlaması

Washingtonda Nevruz Bayramı kutlaması


Baharın habercisi olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, ABD'nin başkenti Washington'da Türki Cumhuriyetleri vatandaşlarının yoğun ilgi gösterdiği bir organizasyonla kutlandı.

Amerikan Türk Dostluk Derneği (ATFA) ile Avrasya Amerika Kültür Merkezi'nin (EACA) birlikte düzenlediği Nevruz programına aralarında Türkiye, Azerbaycan ve Kırgızistan'ın da bulunduğu 7 ülkeden vatandaşlar ve toplum temsilcileri katıldı.

Program öncesi özel olarak hazırlanan stantlarda ülkelere ait yöresel ürünler tanıtıldı. Türk mutfağından farklı lezzetler katılımcılara ikram edildi. Gecede Türki Cumhuriyetlerden gelen sanatçıların yöresel enstrüman ve kıyafetler ile gösterdikleri performans beğeni topladı. Özellikle Azeri şarkıcı Elnur Memedov ve Doğu Türkistanlı saz ustası Enver Yusuf Turani’nin performansları katılımcılardan büyük alkış aldı.

Programda konuşan EACA Başkanı Nadir Şafiyev, ABD’de faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olarak Türk ve Amerikan toplumu arasında daha yakın ilişki kurmayı hedeflediklerini ifade etti. Nevruz Bayramı’nın aileler ve dostların bir araya gelmesi için bir vesile olduğunu dile getiren Şafiyev “Ama daha önemlisi bugün olduğu gibi farklı toplumlardan insanları bir araya getirerek bize ortak kök ve tarihten geldiğimizi hatılatıyor” dedi. Şafiyev, EACA’nın ortak köklere sahip Azerbaycanlı, Türkmen, Tatar, Özbek, Tacik, Kırgız ve Uygur toplumu ile birlikte çalıştığını ve ABD’de bu toplumların daha iyi tanıtılması amacıyla organizasyonlar düzenlediklerini söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER