ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 08:11

Washington teyakkuzda

Washington teyakkuzda

Boston'da meydana gelen patlamanın ardından ülkede bayraklar yarıya indirildi. Başkent Washington’da ve New York'ta sıkı güvenlik tedbirleri alındı.


ABD'nin Boston kentindeki maraton koşusu sırasında meydana gelen patlamaların 3 kişinin ölümüne, 130'dan fazla kişinin de yaralanmasına yol açmasının ardından ülkede bayraklar yarıya indirildi. 

Yerel saatle 14.45 sıralarında gerçekleşen patlama, maraton kazananlarının bitiş çizgisini geçmesinden yaklaşık iki saat sonra meydana geldi. Yetkililer bombanın 2 saat önce patlaması durumunda çok daha kötü bir tabloyla karşı karşıya gelinebileceğini ifade ediyor.

Olayın yaşanmasından kısa süre sonra Beyaz Saray yetkilileri ABD Başkanı Barack Obama’nın konudan haberdar olduğunu ve ilgili kurumlara gerekli direktifleri verdiğini söyledi. Ancak saatler ilerledikçe ölü haberlerinin gelmesi ve artan yaralı sayısı üzerine Obama’nın açıklama yapacağı duyuruldu.

İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ve FBI Direktörü Robert Mueller’dan bilgi alan Obama, yaptığı konuşmada olayı kimin ve neden gerçekleştirdiğini henüz bilmediklerini ama failleri kesinlikle bulacaklarını söyledi. Obama’nın, FBI ve bazı Beyaz Saray yetkililerinin aksine patlamalar hakkında ‘terör saldırısı’ ifadesini kullanmaması dikkat çekti.

WASHİNGTON TEYAKKUZDA

Washington’ın patlamaya ilk tepkisi Beyaz Saray’ın önündeki yolun kapatılması oldu. Araçların geçişine zaten kapalı olan yolda güvenlik şeridi oluşturularak halkın geçişine de izin verilmedi. Gizli Servis elemanları Beyaz Saray’ın etrafında zırhlı araçlarla sürekli tur attı. Bölgedeki polis sayısı artırıldı.

Güvenlik önlemleri artan şehirde herhangi bir organizasyon ise iptal edilmedi. Belediye Başkanı Vincent C. Gray, bugün yapılması planlanan ‘Kurtuluş Günü’ organizasyonunda bir değişiklik olmayacağını, vatandaşların Pennsylvania Caddesi’nde gerçekleşecek geçit töreni kutlamalarına katılabileceğini bildirdi.

ABD KONGRESİ’NDE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kurbanların kederli aileleri için duydukları üzüntüyü kelimelerle ifade edemeyeceklerini belirterek ABD Kongresi’nde patlamalarda hayatını kaybedenlerin onuruna bayrakların yarıya indirileceğini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER