ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 17:31

"Vergi anlaşmasıyla bilgilendirilmek istiyoruz"


Alman Sosyal Demokratların (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück, İsviçre ile vergi anlaşması istediğini söyledi. İsviçre’den detaylı bilgi alınacaksa bu anlaşmayı onaylayacaklarını belirten Steinbrück, ABD ile İsviçre arasında yapılan anlaşmayı örnek gösterdi.

Deutschlandfunk’a konuşan Steinbrück, “Otomatik bilgi paylaşımı olmalı. ABD’li vatandaşlardan biri İsviçre’de banka hesabı açtığında bu ABD’ye bildiriliyor, biz de Amerikalılar gibi bilgilendirilmek istiyoruz.” dedi.

ULI HOENEß SKANDALI

Geçmişe dönük hesaplar hakkında da detaylı bilgi isteyen Steinbrück, bunların anonim kalmaması gerektiğini vurguladı. Tüm bu şartlar yerine getirildiğinde SPD’nin İsviçre ile vergi anlaşmasına olumlu bakacağını belirten Steinbrück, komşu ülkede bu yönde hareketlenme olmasını da olumlu bulduğunu söyledi. Ancak bu anlaşmayla ilgili müzakerelerin Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak genel seçimlerden sonra yeniden gündeme geleceği tahmin ediliyor.

Münih Futbol Takımı Başkanı Uli Hoeneß’in İsviçre bankalarında vergiden kaçırdığı gelirinin ortaya çıkması Almanya ile İsviçre arasındaki vergi anlaşması tartışmalarını yeniden gündeme gelmişti. İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter’in “Almanya, bizimle konuşmayı isterse buna açığız. Olası bir vergi anlaşması çözümü kolaylaştıracaktır.” açıklaması Almanya ile İsviçre arasında vergi anlaşması pazarlığının yapılacağı iddialarını güçlendirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER