ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 12:11

Venezüella’da hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor


Venezüella’da iki haftadır devam eden hükümet karşıtı gösterilerde bugüne kadar 13 kişi hayatını kaybederken 150 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise geçen hafta Henrique Capriles başta olmak üzere tüm muhalefet liderlerini başkanlık sarayına davet etmişti. Ancak, Capriles toplantıya katılmayı reddederek yaptığı basın açıklamasında “Hükümet ölüyor. Maduro’nun Venezuela devlet başkanı olması tarihsel bir hatadır. Ve biz de bu hatadan dönmek zorundayız. Nicolas beni çağırdığı yere gitmeyeceğim.” şeklinde konuştu. Capriles, gerçek bir diyalog yoluna girmek isteniyorsa, öncelikle geçen hafta öğrencileri sokağa döktüğü gerekçesiyle tutuklanan politik lider Leopoldo Lopez’in serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney ise yaptığı açıklamada, Venezüella’daki olayları değerlendirerek, “Maduro, Obama ile bir diyalog istiyor. Fakat öncelikle diplomatlarımızla uzlaşması ve kendi halkıyla oluşturacağı diyaloğa odaklanması gerek.” diye konuştu. Devlet başkanı Maduro ise Venezüella’da bulunan Amerikan diplomatların, ülkedeki hükümet aleyhtarlarına finansal destekte bulunduklarını ve karışıklıklara sebebiyet verdiklerini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER