ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 01:33

Venezuela lideri Snowden’i almadan Rusya’dan ayrıldı


Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Moskova temaslarını tamamlayarak Minsk’e hareket etti. Interfax’a açıklamada bulunan Maduro’ya yakın bir kaynak, Vnukova-2 havalimanından Maduro’nun uçağının kalktığını, önce Minsk’e sonra da Venezuela’ya gideceğini belirtti.

Şeremetyova Havalimanı'nda transit bölgede bulunan CIA eski çalışanının Maduro’nun uçağında olmadığını kaydeden kaynak, “Cumhurbaşkanı Snowden’i uçağına almadı. Teknik olarak da bu mümkün değildi. Amerikan vatandaşı başka bir havalimanında. Venezuela’ya siyasi sığınma başvurusu da olmadı” dedi.

Basın mensuplarının Snowden’i yanında götürüp götürmeyeceği ile ilgili soruyu yanıtlayan Maduro, CIA eski çalışanı ile ilgili kararı ülkesine döndükten sonra formulize edeceklerini söyledi. RT’ye konuşan Maduro, karar vermeden önce uluslararası toplumun tepkisini de dikkate alacaklarını belirtti.

Maduro gün içinde yaptığı açıklamalarda da Snowden’i kahraman olarak nitelemişti. ABD’nin neden Snowden’i yakalamaya çalıştığını anlamadığını ifade eden Maduro, “O niçin yakalanmak isteniyor? Dünyada masum ülkelerden birinin üzerine füzeleri mi ateşledi? Yoksa bomba mı yaptı? O nasıl bir tür suç işledi?” sorularını yöneltmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER