ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 23:41

Vatikan'ın mali yapısında reform

Vatikanın mali yapısında reform

Katolik aleminin kutsal merkezlerinden biri olan Vatikan Şehir Devleti'nin ekonomik, idari ve mali yapısında radikal reformlara gidildi.Vatikan Ekonomi Bakanı Avustralyalı Kardinal George Pell, Vatikan'da düzenlenen basın toplantısında, verimli olarak belirttiği detaylı çalışmalarının ardından Bakanlığının yürüteceği, ''Vatikan Bankası'' olarak bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü IOR'U kapsayan değişiklilikleri kamuoyuna açıkladı.

Pell, amaçlarının karmaşık olduğunu ama skandalların yol açmasıyla da olsa Vatikan için daha iyi bir mali yönetim modeli oluşturmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Biz, sadece Roma'dan sorumlu değiliz, evrensel bir kiliseyiz" dedi.
Vatikan'ın mali yapısında ve özellikle adı kurulduğu günden bu yana çoğunlukla çeşitli skandallarla gündeme gelen Vatikan Bankası bünyesinde reformlar yapması için geçen yıl C9 komisyonu oluşturan Papa Franciscus, bu komisyonun çalışmaları doğrultusunda, Papalık Nizamnamesi'nde "Motu Proprio" geçen adıyla "kendi inisiyatifini" kullanarak yasa değişikliği yaptı.

Değişikler kapsamında, Papa 16. Benediktus'un Şubat 2013'te atamasıyla IOR Başkanlığı'nı o tarihten beri yürüten yürüten Alman avukat Ernst Von Freyberg'in yerine Fransız maliyeci, aynı zamanda Papa'nın ekonomik alanda reform yapması için oluşturduğu komisyonun da üyesi olan Jean-Baptiste de Franssu getirildi. IOR Başkanının değişmesinin yanı sıra sorumlu olduğu Papalık Hazinesi'nin (APSA) kontrolü, Pell'in idare ettiği Ekonomi Bakanlığı'na devredilirken, Vatikan kitle iletişim araçları kaynakları ve Vatikan emeklileri kaynaklarıyla ilgilenmesi üzerine yine bu Bakanlığa bağlı iki ayrı komite oluşturuldu.

Papa'nın yaptığı değişikliklerle ekonomi bakanlığının görev ve sorumluluğunun genişletildiği belirtilirken, Kardinal Pell'in "Süper Ekonomi Bakanı" olarak anılacağı Vatikan'a yakın basın organlarında yer aldı.

Bu arada, Vatikan'dan yapılan açıklamada da daha fazla IOR Başkanlığı görevini özel işlerinden dolayı yürütemeyeceği için Franssu'ya devreden Freyberg'e teşekkür edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER