ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 21:31

Vatikan'da iki Papa ''aziz'' olma yolunda

"Türk Papa" olarak bilinen Papa 23. Ioannes ile Papa 2. Ioannes Paulus'un, gerçekleştirdileri mucizeler dolayısıyla ''aziz'' ilan edilmeleri bekleniyor.


Katolik aleminin 1958-1963 yılları arasında ruhani liderliğini yapan Papa 23. Ioannes ile 1978-2005 yılları arasında bu görevi yürüten Papa 2. Ioannes Paulus'un, gerçekleştirdikleri mucizeler dolayısıyla bu yılın sonuna doğru "aziz" ilan edilmeleri bekleniyor.

Vatikan'da Azizler Kongregasyonu'na mensup kardinal ve piskoposların vardığı karar neticesinde, iki Papa'nın da aziz ilan edilmek için gereken iki mucizeyi gerçekleştirdiği hükmüne varıldığı açıklandı.

Kongregasyonun kararını, mevcut Papa Franciscus'un imzalamasıyla iki Papa'nın ''azizlik'' mertebesine yükseltileceği bildirildi. Vatikan'a yakın basın organlarında yer alan haberlere göre, Papa Franciscus'un iki Papa için de hazırlanacak "azizlik" kararnamelerini onaylayacağı ve aralık ayında özel olarak "aziz" ilan edilme töreninin düzenleneceği ifade edildi.

Azizlik süreci

Katolik aleminde iyi işler başarıp, en az iki mucizeyi gerçekleştirenlere verilen azizlik mertebesinden önce süreç gereği kişinin ilk olarak ''kutsal" ilan edilmesi gerekiyor. 16 Ekim 1978'den 2 Nisan 2005'e kadar 27 yıl boyunca Katolik Kilisesi'nin liderliğini yapan ve bu süre zarfında 1981'de Mehmet Ali Ağca'nın suikast girişiminden yaralı kurtulan Papa 2. Ioannes Paulus, bir rahibenin Parkinson hastalığından kurtulmasını sağladığı gerekçesiyle 1 Mayıs 2011'de dönemin Papası 16. Benediktus tarafından ''kutsal kişi" ilan edilmişti.

Papa olduktan sonra 2. Ioannes Paulus ismini alan Polonyalı Karol Wojtyla'nın zamanında müdahale ettiği tekerlekli sandalyeye mahkum bir gencin de iyileştiği yönündeki haberler dolayısıyla ikinci mucizeyi gerçekleştirdiği kanaatine varıldığı açıklandı.

Türk Papa da Aziz olma yolunda

Papa 2. Ioannes Paulus gibi ''aziz'' ilan edilecek bir diğer Papa ise 1935-1945 yılları arasında İstanbul'da Papalık temsilcisi olarak görev yaptığı sırada halkla kurduğu diyalog sebebiyle kamuoyunda daha sonra "Türk Papa" olarak da anılan Papa 23. Ioannes.

Asıl adı Angelo Giuseppe Roncalli olan 23. Ioannes, kendisiyle aziz ilan edilmeye hazırlanan Papa 2. Ioannes Paulus tarafından bir rahibenin iyileşmesine vesile olduğu için 2000 senesinde "kutsal kişi" ilan edilmişti. O tarihten bu yana Papa 23. Ioannes'in "aziz" ilan edilmek için gerekli olan ikinci mucizeyi gerçekleştirdiğine dair gelen pek çok rapordan birinin Azizler Kongregasyonu'na mensup din adamlarınca kabul edildiği ve buna dayanarak "Türk Papa"nın da aziz ilan edilmeye hazırlanıldığı kaydedildi.

Türkiye'de uzun süre görev yapması sebebiyle iyi bilinen Papa Roncalli, Vatikan'ın dünyaya açılmasını sağlayan kararların alındığı, 3 yıl süren 2. Vatikan Konsili'nin de mimarı olarak Hristiyanlık tarihinde önemli bir yer tutuyor.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER