ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 17:52

Vatandaşa 'balkona çıkmayın' ricası


ABD Başkanı olduktan sonra ikinci defa Almanya'ya ziyaret gerçekleştirecek Barack Obama, yarın akşam başkent Berlin'de olacak. Başbakan Merkel'in davetini kabul eden ABD başkanı için başkentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Tarihi Brandenburg Kapısı önünde konuşacak Obama'nın Başbakan Merkel ile Suriye, İran ve Ortadoğu gibi konuları masaya yatırması bekleniyor.

ABD Başkanı Barack Obama, yarın akşam Almanya'ya ikinci ziyaretini gerçekleştiriyor. ‘Air Force One' uçağının iniş yapacağı zaman zarfında Berlin genelinde hava yolları trafiği uçuş için kapalı tutulurken, geçeceği yol güzergâhındaki tüm kanalizasyon ve atık su kapakları kontrolden geçerek mühürlendi. ABD başkanının konuşma yapacağı Pariser Platz Meydanı'nda, Başbakan Angela Merkel ile akşam yemeği yiyeceği Charlottenburg Sarayı ve geceleyeceği Ritz Carlton Oteli çevresinde sıkı güvenlik önlemleri alındı. 3 ila 4 bin civarında polisin görev yapacağı ziyaret öncesi Obama'nın bulunacağı mekânlardaki semt sakinleri için bilgilendirme broşürü dağıtıldı.Broşürde giriş çıkışların sınırlı olacağı yazarken, semt sakinlerinden belirli saatlerde pencere ve balkona çıkmamaları rica edildi.

Eşi Michelle, çocukları Malia ve Sasha Obama ile Berlin'e gelen ABD başkanı, Tegel Havalimanı'ndaki karşılama töreninden sonra Potsdamer Platz'daki Ritz Carlton oteline geçecek. Obama, yarın yaklaşık 4 bin kadar katılımcının karşısında tarihi Brandenbur 'konuşacak. ABD'nin efsane başkanlarından John F. Kennedy'nin de bundan 50 yıl önce Brandenburg Kapısı önünde konuşma yapmış olması sembolik anlam taşıdığı şeklinde değerlendiriliyor. Kennedy, ‘Ich bin ein Berlinler” (Ben bir Berlinliyim) ifadelerini kullanarak Almanların gönlünü fethetmişti.

Obama'nın konuşmasına siyaset ve iş dünyasından isimlerin yanında çoğunluğu sivil toplumdan oluşan kitlelerin katılması bekleniyor. Başkan seçilmeden önce 2008 yılında Berlin'e gelen Barack Obama, ‘Zafer anıtı' önünde yaklaşık 200 bin insana seslenmiş, umut ve değişimden bahsetmişti. O zamanlar Brandenburg Kapısı'nda konuşmak isteyen Obama'ya, Başbakan Merkel izin vermemişti.

Obama'nın ziyaretinden önce Spiegel'e açıklamalarda bulunan ABD'nin Berlin Büyükelçisi Philip D. Murphy, Suriye'nin önemli bir konu olacağına dikkat çekerek, her iki liderin ayrıca İran, Ortadoğu, Afganistan ve ekonomi durumu hakkında konuşacaklarını söyledi. Obama'nın ziyaretinden dolayı sevinçli olduğunu kaydeden Murphy, “Obama'nın Berlinlileri hayal kırıklığına uğratmayacağından eminim.” dedi. Murphy, ABD'nin Almanya ile işbirliğinin başka ülkelerle olmadığı kadar yakın olduğunu iddia etti. Son haftalarda gündeme gelen Milli Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Almanya'da ne tür bilgileri kontrol ettiği sorusuna, “İnanın ki hiçbir bilgim yok. Ben de sizin okuduğunuzu okuyorum. Birçok çelişkili şeyler de okuyorum. Şu kadarını söyleyebilirim ki, ABD'de ve Almanya'da insanların ferdi özgürlükleri çok önemli.” ifadelerini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER