ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 19:13

Uzun süreli işsizliğe karşı model proje

Uzun süreli işsizliğe karşı model proje

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet yönetimi, uzun süreli işsizliğe karşı tüm ülkeye model olacak derecede başarılı bir proje yürütüyor.


Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyalet yönetimi, uzun süreli işsizliğe karşı tüm ülkeye model olacak derecede başarılı bir proje yürütüyor. Uzun süredir işsiz olanlara yeni perspektifler sunan eyalet hükümetinin 2013 yılında başlattığı “Kamusal teşvikli iş" (Öffentlich geförderte Beschäftigung) adlı projeden şimdiden bin 70 kadın ve erkek yararlandı. Projenin ilk sonuçlarını değerlendiren SPD Eyalet Meclis Grubu Sosyal Politika Sözcüsü Michael Scheffler, bu bağlamda “Bu yaklaşım federal çapta, senelerdir sosyal sigortalı işi olmayan insanlara, istihdam sağlamak açısından model olabilir.” dedi.

Uygulanan programın oldukça pozitif sonuçlar verdiğini hatırlatan Scheffler projenin tüm işsizler için umut olabileceğine işaret etti. Scheffler, “Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde tahminen 60 bin kişi aralıksız olarak 5 senedir işsiz durumdadır. Şu ana kadar uygulanan teşvik sadece bir başlangıç olarak değerlendirilebilir. Ancak KRV'nin bu sıkışık bütçeyle daha fazla kişiye destek vermesi mümkün değildir. Bundan dolayı da bu eyalet programımızın, çözüm olarak federal düzeyde uygulanmasını talep etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Federal yönetimin de dikkatini projeye çeken Scheffler, “Bunun dışında, sosyal iş piyasasının federal çapta kalıcı olarak sağlanması gereklidir. Bu ise ancak önceden harcanmayan sosyal yardımların-örneğin işsizlik parası II'den-bu gibi programlarda kullanılmasıyla gerçekleştirilebilir.” diye konuştu. Eyalet hükümeti söz konusu projeyle, çeşitli nedenlerden ötürü yüksek oranda dezavantajlı olan, bu yüzden uzun süredir işsizliğe mahkum kalanları hedef alıyor. KRV Çalışma Bakanlığı, Avrupa Birliği’nin (AB) uzun süreli işsizlikle mücadele programı ESF’den de faydalanarak uzun süre işsizlerin kaderini değiştirmeye çalışıyor.

Proje 2013 yılı Eylül ayında, bir pilot proje olarak eyaletteki 26 noktada hayata geçirildi. Projeyle ilgili KRV Çalışma Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre; uzun süreli işsizler için özellikle el zanaatları, bahçıvanlık, gastronomi, satış-pazarlama, ev ekonomisi, bakım hizmetleri gibi alanlarda çalışma alanları oluşturuluyor. Tüm bu alanlarda ise ücretler yerel tarifelere göre, sosyal sigorta istihdam ilişkilerine göre belirleniyor. Ancak proje kapsamında istihdam edilenlerin ücretleri konusunda mali destek sağlanıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER