ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:25

Uyku apnesi ani kalp durması riskini arttırıyor


Mayo Klinik doktorlarının yaptığı araştırma, ‘tıkayıcı uyku apnesi’nin ani kalp durmasına bağlı ölüm riskini arttırdığını ortaya koydu. Kardiyolog Virend Somers’in verdiği bilgiye göre bir saatlik uyku esnasında soluk alması 20 defadan fazla duran ve oksijen alımı azalan bir hastada ani ölüm riski neredeyse iki kat artıyor.

Tıkayıcı uyku apnesi uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan ciddi bir rahatsızlık. ‘Uyku apnesi’ uyku esnasında hava alımının en az 20 saniye süreyle normal değerin altına düşmesi şeklinde tanımlanıyor. Uykudaki solunum duraklamaları sonucu kandaki oksijen miktarı azalıyor, karbondioksit miktarı artıyor.

Virend Somers, “Bu çalışma sizin, eşinizin ya da kocanızın tıkayıcı uyku apnesi varsa endişe etmesi gereken bir çalışma değil ancak alınması gereken tedbirler için bir uyarıcı.” dedi.

Uyku apnesinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan kardiyolog, “kilo verme, yatış şeklini değiştirme, çeneye takılan aletler” gibi yöntemlere işaret etti.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre sadece Amerika’da 12 milyondan fazla yetişkin tıkayıcı uyku apnesi hastası. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER