ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 21:06

Üstün: Bunlar oyalama taktikleri, Türk toplumu yılgınlığa düşmesin


TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, NSU davasında savunma avukatlarının reddi hakim taleplerinin ‘oyalama taktikleri’ olduğunu söyledi. Üstün, “Türk toplumu yılgınlığa düşmesin. Bunlar klasik taktiklerdir. Yakın zamanda işin esasına geçilecek ve inşallah buradan adil bir karar çıkacak.” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Üstün, “Türk toplumunun Alman sistemine güvenini yitirdiğine dikkat çekerek, “Bu güvenin yeniden tesis edilmesi için vicdanları rahatlatacak adil bir karar çıkmalı. Sanıkların ardındaki derin güçlerin de ortaya çıkması gerekir. Sadece beş sanığın yargılanmasının tek başına bir değeri yok.” ifadelerini kullandı.

Alman makamlarının önyargıları ortadan kaldıracak politikalar uygulamasını da isteyen Üstün, “Buradaki 3,5 milyon Türk, bu toplumun bir parçası ve buradan çıkmak istemiyorlar.” diye devam etti.

SANIKLARIN TAVIRLARI MAĞDURLARI ŞOKE ETTİ

Mağdur aileler temsil eden Avukat Mehmet Daimagüler ise sanık Beate Zschaepe’nin duruşma salonuna kendini beğenmiş şekilde girdiğini belirterek, “Sanki eğlenmeye geldi. Bu insandan başka bir şey bekleyemezsiniz. Sabretmeniz gerekir.” dedi.

Daimagüler, dava sonunda katillerin cezalandırılmasını yanı sıra Alman devletinin bu cinayetlerdeki rolünü de öğrenmek istediklerini ifade etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Dr. Bekir Alboğa da katil zanlılarının davranışlarının şoke edici boyutta olduğunu söyledi. Utanmak yerine sakız çiğneyip şakalaşarak şov yapan zanlıların içlerindeki Türk ve Müslüman düşmanlığını ortaya koyduğunu ifade eden Alboğa, bunun vicdanları sızlattığını dile getirdi.

“Medyanın ilgisi devam ettiği sürece bunun kolay kolay üzerini örtemezler.” diyen Albığa, korkuya ve ümitsizliğe kapılmadan mahkeme sürecini takip etmeleri için Türk toplumuna da çağrıda bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER