ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Aralık 2013 Perşembe 00:14

Ürdün'de gösteri

Ürdünde gösteri

Ürdünlü asker Ahmed ed-Dekamise'nin salıverilmesi talebiyle gösteri düzenlendi.


Ürdün-İsrail sınırında 7 İsrailli genç kızı öldürmekten hapis yatan ve ceza süresi dolan Ürdünlü asker Ahmed ed-Dekamise'nin salıverilmesi talebiyle gösteri düzenlendi.


Başkent Amman'da hükümet binası önünde biraraya gelen göstericiler, Ürdün-İsrail sınırında 7 İsrail vatandaşını öldürmekten yargılandığı davada 15 yıl hapse mahkum edilen ve cezası bittiği halde serbest bırakılmayan Dekamise'nin özgürlüğüne kavuşmasını istedi.


Dekamise'nin 20 ay önce cezasının bittiğini ifade eden ve "hükümetin İsrail'den talimat almadan Dekamise'yi tahliye etmekten aciz olduğunu" ileri süren göstericiler, hükümet karşıtı sloganlar atarak, "Neden özgürleri hapsediyorusunuz?", "Dekamise'nin serbest bırakılmasını istiyoruz" yazılı pankartlar açtı.


AA muhabirine konuşan Dekamise'nin eşi Ummu Seyf, "17 yıl aradan sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki eşimin yaptığından dolayı üzgün değilim. Bilakis gurur duydum. Başım herkesin önünde dik. Eşimin şeker gibi bir takım kronik rahatsızlıkları var. Cezasını tamamladığına göre salıverilmesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.


Göstericiler İsrail'in Amman Büyükelçisinin ülkesine gönderilmesini ve Ürdün'ün Tel Aviv Büyükelçisinin de geri çağrılmasını isteyerek, "Arabe Vadisi, barış değil teslim olmaktır" slogan attı.


"Arabe Vadisi Barış Anlaşması" olarak da bilinen Ürdün-İsrail Barış Anlaşması, eski İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Ürdün Kralı Hüseyin arasında 26 Ekim 1994'te Arabe Vadisi'nin güney sınırında imzalanmıştı. Anlaşmayla Ürdün, Mısır'dan sonra İsrail ile ilişkilerini normalleştiren ikinci Arap ülkesi olmuştu.


Ahmed ed-Dekamise, 1997'de görev yaptığı Ürdün-İsrail sınırının El-Bakura bölgesinde namaz kıldığı sırada bir grup İsrailli genç kızın tacizine uğramış, olaydan rahatsızlık duyan askerin ateş açması sonucu kızlardan 7'si hayatını kaybetmiş, bazıları da yaralanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER