ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 22:35

Ürdün ve Sudan'da Mursi'ye destek

Mısır'da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanması Ürdün ve Sudan'da protesto edildi.


Ürdün'de "Meşruiyete Destek İçin Ürdün Halk Birliği"nin Mısır'ın Amman Büyükelçiliği önünde düzenlediği ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi onlarca kişinin de katıldığı gösteride yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Avukat, sendikacı, doktor ve milletvekillerinden oluşan Meşruiyete Destek İçin Ürdün Halk Birliği adına konuşan Ürdün İhvanı'nın siyasi kanadı İslami Çalışma Cephesi Şura Konseyi Başkanı Ali Ebu es-Sekr, "Mursi'nin, dik duruşuyla demokrasi ve kahramanlığın sembolü haline geldiğini" söyledi.

Birliğin Başkanı Abdulhadi el-Fellahat ise "Bu kalabalık, özgürlüğün sembolü haline gelen Mursi'ye destek için toplandı" ifadesini kullandı.

Birliğin, Mursi'nin savunmasında yer almaları için bir grup avukatı Kahire'ye gönderdiğini belirten Fellahat, Mısırlı yetkililerin, avukatların duruşmaya katılmalarına izin vermediğini bildirdi.

-Sudan'daki Mısırlılardan protesto-

Mısır'ın Hartum Büyükelçiliği önünde toplanan Mısırlı bir grup aktivist de darbe aleyhinde sloganlar atarak Mursi'nin yargılanmasını kınadı.

Mursi'nin "kararlığı ve dik duruşunu" öven sloganların atıldığı eylemde, askeri darbe ve geçici yönetim eleştirildi.
Protestoculardan Ali Seyyid, "Mursi meşru cumhurbaşkanımızdır. Kararlı ve dik duruşlu Mursi'yi selamlıyoruz" ifadesini kullandı. Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki gösterilerde hayatını kaybeden gösterici yakınları da Mursi'den, "Devrime ve şehitlerin kanına sahip çıkarak, darbecilere taviz vermemesini" istedi.

-Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden çağrı-

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Mısır halkı ve uluslararsı insan hakları örgütlerine, askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yargılanmasını protesto etme çağrısında bulundu.

Birlik Başkanı Yusuf el-Karadavi ve Genel Sekreter Ali el-Karadaği imzasıyla yayımlanan açıklamada, "halk iradesinin yargılanması" şeklinde nitelendirilen duruşma kınandı.

"Mısır tarihinde ilk defa özgür halk iradesiyle seçilmiş bir cumhurbaşkanı darbeciler tarafından kaçırılmasının ardından yargılanıyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, "Şerefli Mısırlıları, ellerinden alınan haklarını geri kazanana ve anayasal meşruiyet yeniden hakim olana kadar tek saf halinde barışçıl direnişlerine devam etmeye çağırıyoruz" denildi.
Açıklamada ayrıca, insan hakları örgütlerinden, "Mısır halkının haklı direnişine" destek vermeleri istendi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER