ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 01:32

UNRWA Gazze'deki ofislerini kapatma kararı aldı


Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Gazze'deki tüm merkezlerini ve ofislerini bir süre için kapatma kararı aldı.

UNRWA'dan yapılan yazılı açıklamada, bütçe açığı sebebiyle yapılacak yardımların azaltılması yönünde alınan karar üzerine ofislerinden birine zorla girmeye çalışan Filistinli taraflardan güvence alana kadar merkezlerin kapalı tutulacağı bildirildi.

UNRWA merkez ve ofislerinin güvenliğini sağlaması için Gazze makamlarına çağrıda da bulunulan açıklamada, ''Yardımların azaltılması kararının uyandırdığı endişeyi anlıyoruz. Ancak UNRWA, yardımların askıya alınması durumunda doğacak zarureti gidermek amacıyla iş fırsatlarını artırma çalışmaları yürütüyor'' ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, insanların barışçıl gösteri yapma hakkına saygı duyulduğu ancak bugün yaşananların kesinlikle kabul edilemeyeceği kaydedilerek, ''Olayda UNRWA çalışanları ve göstericiler ağır bir şekilde yaralanabilirdi'' değerlendirmesi yapıldı.

Gazze'deki UNRWA Sözcüsü Adnan Ebu Hasne'ye göre, 1 milyon 800 bin nüfusa sahip Gazze'de 1 milyon 200 bin Filistinli mülteci bulunuyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER