ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 10:27

Ünlü Rus müzisyeni Türkiye’ye kaçacak diye gözaltına almışlar

Ünlü Rus müzisyeni Türkiyeye kaçacak diye gözaltına almışlar


Karadeniz’de 1976 yılında dalış yapan ünlü Sovyet ve Rus rock yıldızı Andrey Makareviç’in Türkiye’ye kaçacak diye gözaltına alındığı ortaya çıktı.

Rusya “Maşina Vremeni” isimli müzik topluluğunun lideri Makareviç’in 60. yıldönümünu kutlarken, Rus basını ünlü sanatçının ilginç hayat öykülerini anlattı.

Basına konuşan Makareviç denizi delicesine sevdiğini ifade etti. Sanatçı, “Deniz benim için dalış sporunun anlamını taşıyor. Okulda 4.sınıftan itibaren bunu apıyorum. Ama o zamanlar dalış sporuyla ilgili malzeme ve ekipman bulmak mümkün değildi. Maske ve paletle yüzüyordum. Spor mağazasında ABM-1M markalı dalış ekipmanının fiyatı 137 ruble idi. Bu o zamanlar çok büyük para idi.” dedi.

SSCB zamanında dalış sporuyla uğraşmanın bir anlamı olmadığını iddia eden Makareviç, “Karadeniz’de dalış yapmak yasaktı. Türkiye’ye yüzerek kaçacak diye düşünülüyordu. Hatta Sovyet sınır birliği askerleri 1976 yılında beni gözaltına aldı. Perestroyka’dan ( Mihail Gorbaçov’un 1986’da başlattığı reformlar) sonra dalış sporuyla ciddi şekilde uğraşmaya başladım.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER