ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:31

Ünlü Alman oryantalistten itiraf


Oryantalist Prof. Thomas Bauer ve Prof. Dr. Reinhard Emmerich, Almanya'daki İslam algısının gerçeklere uymadığını söyledi. Bauer, İslam’ın 'hoşgörüsüz', Afrika’nın 'tarihsiz' ve Çin’in 'kötü niyetli' olduğu önyargısının yaygınlaştığını söylerken, Prof. Emmerich çağımızda Doğu’ya Friedrich Rückert gibi bakabilen entelektüellerin eksikliğinden yakındı.

Prof. Dr. Thomas Bauer ile birlikte “wissen.leben“ isimli üniversite gazetesine konuşan Prof. Dr. Reinhard Emmerich, “Eğer Avrupa; Çin, Japonya, Hindistan veya Arap ülkeleri ile siyasi ve ekonomik anlamda iyi geçinmek istiyorsa, bunların kültürleri karşısında gerçek bir saygı da göstermek durumundadır." dedi.

Eylül ayında Münster'de düzenlenecek olan 32. Alman Oryantalistler Günü münasebetiyle konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Bauer, Almanya'daki Doğu algısının da stereotipler tarafından şekillendirildiğini kaydetti. Prof. Bauer, “İslam hoşgörüsüz, Afrika tarihsiz, Çin kötü niyetli olarak görülüyor. Bu algılar gerçekleri yansıtmıyor." şeklinde konuştu.

İki yıl önce 'Belirsizlik Kültürü. İslam’ın Farklı Bir Tarihi' başlıklı kitabı ile dikkatleri üzerine çeken Prof. Bauer, Alman Oryantalistler Günü'nün, bu algının düzeltilmesine katkıda bulanabileceğini de sözlerine ekledi.

Prof. Bauer 2011 yılında yayınlanan söz konusu kitabında İslam dünyasının tarihine psikolojiden aldığı, bir konu ve olayla ilgili birbirine zıt yorumları kabul etme ve onlarla yaşayabilmeyi ifade eden ‘Ambiguität’ kavramı ile yaklaşıyor. Kitabında İslam dünyasının 18'inci yüzyıla kadar farklı yorumları yan yana kabul edebilme ve hoşgörü gösterebilme yeteneğinin Batı’ya göre daha yüksek olduğunu, ancak coğrafi keşifler ve başka birtakım nedenlerle öne geçen Batı'nın İslam dünyasına emperyalist yüzünü göstermesi ile İslam dünyasının Batı'ya cevap verebilmek adına Batı'dan etkilendiğini ve farklı yorumlara karşı eski tolerans yeteneğini kaybettiği tespitinde bulunuyor.

Daha önceleri Bertholt Brecht veya Friedrich Rückert gibi isimlerin Doğu'nun ciddi tesirinde kaldığını söyleyen Prof. Emmerich, bugün ise bu alanda bir eksiklik olduğunu söyledi. Prof. Emmerich, bizlerin tarihten edindiğimiz bilgilerden bugün için dersler çıkardığımızı da belirterek, "Asya ve Ortadoğu'da bugünkü siyaset ve kültürünü ancak bu bölgelerin yerli gözlüğü ile bakabilenler anlayabilir." dedi.

23-27 Eylül tarihlerinde Münster'de düzenlenecek 32. Alman Oryantalistler Günü’ne Almanya içinden ve dışından binin üzerinde bilim adamı bekleniyor. 900 sunum ve 80 panelin yapılacağı etkinliklerde oryantalistlerin alanlarıyla ilgili yeni bilgi ve bulgular paylaşılacak. 23 Eylül akşamı Alman oryantalist Prof. Gudrun Krämer herkese açık bir sunum yapacak. Sunumun konusu ise ‘İslam, Sekülerleşme ve Seküler İlke.’ 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER