ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 14:15

‘Umut Menekşeleri’ne Erdoğan’dan destek

Umut Menekşelerine Erdoğandan destek


 Nijer’de Niamey Fistül Merkezi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan, Yeryüzü Doktorları’nın fistül hastalarına yönelik gerçekleştirdiği ‘Umut Menekşeleri’ projesine destek sözü verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika seyahatinin ilk durağı olan Gabon’un ardından berberindeki heyetle Nijer’e ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan, Nijer’de sağlık alanında yardım faaliyetleri yürüten Yeryüzü Doktorları ekibi ile Niamey Fistül Merkezi’ni de ziyaret etti. Başbakan ve eşi Emine Erdoğan, Yeryüzü Doktorları’nın fistül hastalarına yönelik ‘Umut Menekşeleri’ projesine yakın ilgi göstererek projenin destekçisi olacaklarını belirtti.

Afrikalı kadınlar tarafından ölümden önceki azap olarak anılan Fistül hastalığı, kırsal alanda ve çöllerde yaşayan Afrikalı kadınlarda, çok küçük yaşlarda ve sağlıksız şartlarda doğum yapma sebebiyle ortaya çıkıyor. Fistüller kadınlarda sürekli idrar kaçırmaya ve oluşan yoğun koku nedeniyle kadının sosyal ortamdan dışlanmasına neden oluyor. Yeryüzü Doktorları, yalnızca ileri cerrahi müdahale ile tedavi edilebilen bu sorunun çözümü için ‘Umut Menekşeleri’ projesini başlattı. Proje kapsamında maddi ve tıbbi yardımlarını sürdüren Yeryüzü Doktorları’nın eliyle bugüne kadar 100’e yakın Nijerli fistül hastası şifaya kavuştu. Ayrıca ameliyatlar esnasında yerel tıp görevlilerine de fistül ameliyatları ile ilgili eğitim verdi.

Nijer’de Niamey Fistül Merkezi’ni ziyaret eden Emine Erdoğan, fistül hastalarının dramından etkilendi. Görüştüğü hastalara, “Biz buraya sizin için geldik” dedi. Afrikalı kadınların dramına dikkat çekerek bu konuda elinden gelen tüm yardımı vereceğini belirten Erdoğan, Yeryüzü Doktorları’nın fistül hastası kadınların tedavisini hedefleyen ‘Umut Menekşeleri’ projesine de destek vereceğini söyledi.

Niamey Fistül Merkezi’ne Emine Erdoğan’la birlikte ziyarette bulunan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Havva Sula, “13 milyon nüfuslu Nijer'de 100 binden fazla kadın fistül hastalığı ile yaşıyor. Fistül Nijerli anneleri acılarla dolu bir yaşama mahkum ediyor, hastalık sebebiyle kadınlar toplumdan tecrit ediliyor. Bu ziyaret vesilesiyle ‘Umut Menekşeleri’ projesi kapsamında fistül hastalığını önleyici yöntemler konusunda görüşmelerde bulunduk. Emine Erdoğan ve Nijer Devlet Başkanı’nın eşi Dr. Malika Issoufou’nun da desteğiyle ‘Umut Menekşeleri’ ile bölgedeki sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi ve bölgede var olan sağlık merkezlerinde kapasite artırıcı çalışmalar yapmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER