ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 16:21

UMP iflasın eşiğinde

UMP iflasın eşiğinde

Fransa'da ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) son dönemdeki borçlarının 74.5 milyon avroya çıktığı bildirildi.


Fransa'da ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) son dönemdeki borçlarının 74.5 milyon avroya çıktığı bildirildi.
Bağımsız bir mali kuruluşun hesaplarda yaptığı denetim sonucu iflasın eşiğine geldi ortaya çıkan partinin yönetimi, borçları düşürebilmek için "kemer sıkma" kararı aldı.

UMP'nin geçici üçlü "troyka yönetimi" Alain Juppe, François Filon ve Jean François Raffarin, düzenledikleri ortak basın toplantısıyla "harcamaları kısarak borçları düşürme konusunda kararlı olduklarını" dile getirdiler.

Juppe, 2012'deki seçim kampanyası ve parti merkezi için satın alınan binaya yapılan ödemenin borçların artmasına neden olduğunu söyledi.

UMP lideri Jean François Cope, parti hakkında açılan yolsuzluk davası yüzünden geçen ay istifa etmek zorunda kalmıştı. UMP ve bu parti ile çalışan tanıtım şirketi "Bygmalion" hakkında, 2012 yılında eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy döneminde, parti etkinliklerinde naylon fatura düzenlemek suçundan yargı tarafından soruşturma başlatılmıştı.
UMP ve tanıtım şirketi, Sarkozy'nin seçim kampanyası sırasında yasal sınırların dışına çıkılan harcamaları gizlemek için partinin farklı etkinliklerinde harcanmış gibi gösterilen ve 11 milyon avroyu bulan sahte faturalar düzenlemekle suçlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER