ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 01:51

"Umarız yeni yönetim bütünüyle kapsayıcı olur"


Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından açıklama yapan Avrupa Birliği (AB), yaşananları darbe olarak nitelendirmekten ve kınamaktan kaçındı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, "Umarız yeni yönetim bütünüyle kapsayıcı olur" dedi.

Ashton, yazılı açıklamasında "Mısır'daki gelişmeleri yakından takip ediyorum ve toplumdaki derin bölünmelerin, popüler siyasi değişim taleplerinin ve uzlaşma çabalarının farkındayım. Bütün tarafları serbest ve adil cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılması ve anayasanın onaylanması dahil hızla demokratik sürece dönmeye zorluyorum. Bunlar ülkenin kaldığı yerden devam edebilmesi ve demokratik dönüşümünü tamamlayabilmesi için tamamen kapsayıcı yaklaşımla yapılmalı" dedi.

Ashton açıklamasında, "Umarım yeni yönetim bütünüyle kapsayıcı olur" temennisinde bulundu. Catherine Ashton, "Temel hak ve özgürlüklerin ve hukukun üstünlüğünün güvence altına alınması gerektiğini" vurgulayarak Mısır makamlarını bundan sorumlu tutucaklarını belirtti. Şiddet olaylarını kınayan ve kurbanların ailelerine başsağlığı dileyen Ashton, güvenlik güçlerine Mısır halkının can güvenliği için azami çabayı göstermeleri çağrısında bulundu. Mısır'da tüm taraflara teeni tavsiye eden Ashton, halkın demokrasi ve kapayıcı hükümet özlemini desteklemeyi sürdürmeye kararlı olduklarını vurguladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER