ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Eylül 2014 Salı 17:09

Ukrayna'ya AB yolu açıldı

Ukraynaya AB yolu açıldı

Avrupa Parlamentosu genel kurulu, Ukrayna ile ortaklık anlaşmasına bugün onay verdi. Ukrayna parlamentosu da AB ile daha önce imzalanan Ortaklık Anlaşması'nı onayladı.


Ukrayna parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ile daha önce imzalanan ve dün Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından onaylanmak üzere sunulan Ortaklık Anlaşması'nı onayladı.

Devlet Başkanı Poroşenko'nun yanı sıra Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin de katıldığı oturumda, daha önce imzalanan ve parlamentoya sunulan anlaşmanın onaylanması için oturuma katılan 355 milletvekilinin tamamı "evet" oyu kullandı.

AB ile Ortaklık Anlaşması'nın onaylanması, Avrupa Parlamentosu ile eş zamanlı gerçekleşti. Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylama süreci de Kiev'deki parlamento binasında bulunan dev ekranlardan canlı olarak izlendi.

Oylamanın ardından Devlet Başkanı Petro Poroşenko, parlamento tarafından AB ile Ortaklık Anlaşması'nın onaylanmasına ilişkin yasayı imzaladı. Anlaşmanın onaylanmasından sonra salonda Ukrayna milli marşı çalındı. Bunun ardından Poroşenko konuşma yaptı. Poroşenko, Avrupa ile bütünleşmenin ülkesi için ulusal bir gaye haline geldiğini kaydetti.

Ukrayna, AB ile Ortaklık Anlaşması'nın siyasi kısmını 21 Mart'ta imzalamıştı. Anlaşmanın ekonomik kısmına ise Poroşenko'nun devlet başkanı seçilmesindan sonra 27 Haziran'da imza atıldı. 

Ukrayna'nın normal şartlarda AB ile Ortaklık Anlaşması’nı 29 Kasım 2013’te Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde imzalaması gerekirken, dönemin Kiev yönetimi Rusya’nın devreye girmesiyle son anda imza atmaktan vazgeçmiş, bu adım ülkede hala yaşanan krizi tetiklemişti.

Özel statü ve af yasası çıkıyor

Parlamentonun sabah yapılan ve basına kapalı olarak gerçekleşen oturumunda, doğudaki ayrılıkçıların silahlarını teslim etmeleri ve rehineleri serbest bırakmaları durumunda, takip edilemeyeceği ve cezalandırılmayacağına ilişin yasa ile Luhanks ve Donetsk illerindeki bazı ilçelere özel statünün verilmesine ilişkin yasanın kabul edildiği bildirildi.

Milletvekili Andrey Şevçenko, gizli oylamada, doğudaki ilçelere özel statü verilmesine ilişkin yasa için 277, af yasası için ise 287 milletvekilinin "evet" oyu kullandığını açıkladı. Yasaya göre, Donetsk ve Luhansk illerindeki bazı ilçelerde 7 Aralık'ta yerel seçimler yapılacak.

Ukrayna’ya AB yolu açıldı

Avrupa Parlamentosu genel kurulu, Ukrayna ile ortaklık anlaşmasına bugün onay verdi.

Genel kuruldaki oylamada, 535 ‘’evet’’, 127 ‘’hayır’’ ve 35 ‘’çekimser’’oyu çıktı.

Ortaklık anlaşması eş zamanlı olarak Kiev’de Ukrayna Parlamentosu tarafından da bugün onaylandı.

Ortaklık anlaşması, AB ve Ukrayna arasında derin siyasi işbirliği ve ekonomik entegrasyonu öngörürken, tarafların karşılıkla olarak birbirlerinin pazarlarına girme ve serbet ticaret özgürlüğü tanıyor.

Ukrayna'nın normal şartlarda AB ile Ortaklık Anlaşması’nı 29 Kasım 2013’te Doğu Ortaklığı Zirvesi’nde imzalaması gerekirken, dönemin Kiev yönetimi Rusya’nın devreye girmesiyle son anda imza atmaktan vazgeçmiş, bu adım ülkede hala yaşanan krizi tetiklemişti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz, genel kurulda yaptığı ve Ukrayna’daki parlamento genel kurulundan da  canlı izlenen konuşmasında, ‘’anlaşmayı tarihi bir an olarak’’ niteledi. Schulz, Avrupa Parlamentosu’nun Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Taraflar arasında ilk Ortaklık Konseyi 17 Kasım’da yapılacak. Ortaklık anlaşmasının uygulanmasına yönelik somut bir mekanizma olacak ve reformlara odaklanan önemli direktifleri içerecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER