ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 22:59

Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler

Ukraynanın doğusundaki gelişmeler

ABD, aralarında tankların da olduğu Rusya'ya ait zırhlı araçların Ukrayna topraklarına girmesinin "kabul edilemez" olduğunu bildirdi.


Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, günlük basın brifinginde, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları desteklemeye dönük çabalarından bir hayli kaygılı olduklarını söyledi. Harf, "Son üç günde, üç T-64 tankı, bazı BM-21 veya Grad çok namlulu roketatarlarla diğer askeri araçlar Rusya'dan Ukrayna'ya, Snizhne kenti yakınlarına girdi. Bu, kabul edilemez" diye konuştu.
Harf, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun Kremlin'in bu eylemini protesto ettiğini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e ilettiği gibi ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'a bu konudaki endişelerini belirttiğini kaydetti.
Rus ve Ukraynalı yetkililerin barış planının uygulanması için hafta sonu yeniden Kiev'de görüşeceklerini hatırlatan Harf, "Barışa dönük taahhüdünü göstermesi, Ukrayna'ya silah ve savaşçı girişini durdurması ve barış planının yürürlüğe girmesi için Ukrayna ile iş birliğine girmesi açısından Rusya'ya bu fırsatı kullanması çağrısında bulunuyoruz. Rusya'nın gerginliği azaltmamasındaki başarısızlığı, ilave yaptırımlara yol açacaktır" ifadesini kullandı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER