ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 21:01

Ukraynalılar vaftiz oluşlarının 1025’inci yıldönümünü kutluyor

Ukraynalılar vaftiz oluşlarının 1025inci yıldönümünü kutluyor


Ukrayna’da, Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulü ve ilk vaftiz oluşlarının 1025. yıl dönümü münasebetiyle kutlama etkinlikleri başladı.

Başkent Kiev’deki Ukrayna Palas gösteri salonunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in katılımıyla bir anma etkinliği gerçekleşti. Programa; kabine üyeleri, parlamento milletvekilleri, ruhani ve dini liderleri ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesinin Başkanı Metropolit Vladimir, büyükelçiler ve dış misyon şefleri katıldı.

Davetlilere hitap eden Yanukoviç konuşmasında, Kiev Rusyası’nın vaftiz oluşunun milletlerinin tarihinde bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.

Yanukoviç; “Kiev Rusya’sında devlet dini olarak kabul edilen Hıristiyanlık, halkı yeni ve ileri bir medeniyet seviyesine taşıdı. Ukrayna’nın manevi yapısı gereği, diğer kültür ve dinlere karşı her zaman toleransla davrandı ve bu şekilde davranmaya da devam edecek. Dünya ile sürekli etkileşim ve kültürel diyalog içinde olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulünün ve ilk vaftizin oluşun 1025. yıl dönümünü münasebetiyle yarın düzenlenecek etkinliklere; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moldova Cumhurbaşkanı Nikolay Timofti ve Sırbistan Devlet Başkanı Tomislav Nikoliç’in de katılması bekleniyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER