ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 12:39

Ukrayna'dan savaş hazırlığı

Ukraynadan savaş hazırlığı

Rusya-Ukrayna Kırım gerginliğinde sıcak saatler yaşanıyor.


Ukrayna ve Rusya arasındaki Kırım krizinde ipler her saat geriliyor. Rusya'nın Kırım'a yaklaşık 6 bin asker sevk etmesinin ardından flaş bir gelişme daha yaşandı. Ukrayna Güvenlik Yetkilisi, "Bütün yedek askerleri silah altına çağırıyoruz" açıklaması yaptı. Ukrayna Güvenlik Yetkilisi Andriy Paruby tarafından yapılan açıklamaya göre bütün yedek askerler mümkün olan en kısa sürede silah altında toplanmaya çağrıldı. Ayrıca Paruby, Ukrayna’nın güvenliği için ABD Ve İngiltere’den de garanti istediklerini açıkladı.

Diğer bir gelişmeye göre ise Rusya sınır güvenliği tarafından yapılan açıklamada yaklaşık 675 bin Ukraynalı Rusya’ya kaçmaya çalıştığı belirtiliyor.

RUS ASKERLERİ KIRIM'DA KRİTİK NOKTALARDA

Kırım'ın başkenti Akmescit'te, Ukrayna'ya ait Deniz Kuvvetleri binasıyla İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet binasının önüne Rus askerleri geldi.

Deniz Kuvvetleri binasına askeri bir araçla gelen 10'u aşkın Rus askeri binanın önünde bekleyişlerini sürdürürken, askerlerin yanında Rusya yanlısı sivillerin de bulunduğu görülüyor

Askerler basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf almasına izin vermiyor. Deniz Kuvvetleri önünde nöbet tutan Ukrayna askerleri de fotoğraf çekimine izin vermiyor ve herhangi bir açıklamada bulunmuyor.

Bu arada Akmescit sokaklarında hayat normal akışına devam ediyor.

ADIM ADIM GERGİNLİK... SON 24 SAATTE NELER YAŞANDI?

ABD Başkanı Obama'nın Rusya'ya yönelik sert uyarısına karşın Putin, Parlamento'dan Ukrayna'da silahlı kuvvetleri kullanma yetkisi almıştı. Bu gelişmenin ardından Obama ve Putin arasında 90 dakikalık bir Ukrayna görüşmesi gerçekleşti. Ancak Beyaz Saray'dan gelen açıklama gerginliğin tırmandığı yönünde oldu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklama ABD, Rusya'nın Ukrayna topraklarına yönelik askeri müdahalesini kınamaktadır. ABD, önümüzdeki günlerde yapılacak G-8 için hazırlık toplantısına katılımını askıya alacak. Rusya'nın uluslararası kanunları devam eden ihlali, daha büyük siyasi ve ekonomik izolasyonlara yol açacaktır" denildi.

KERRY: İŞGAL VE İSTİLAYI KINIYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ise yaptığı açıklamada Rusya'nın Ukrayna toprağını istila ve işgal etmesini kınadıklarını ifade etti. SONU SAVAŞ OLUR Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ise ülkenin silahlı kuvvetlerinin tam olarak askeri hazır duruma getirildiğini belirtti. Rusya'ya yönelik 'Sonu savaş olur' açıklaması yapan Turniçov, Putin'in, orduyu Ukrayna ve Kırım sınırlarında kullanmak için parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nden yetki alması üzerine, böyle bir saldırının gerçekleştirilmesi için herhangi bir dayanağın olmadığını dile getirdi.

UKRAYNA ORDUSU HAZIR

Turçinov, söz konusu olası saldırıyı dikkate alarak, ülkenin silahlı kuvvetlerini askeri hazır duruma getirilmesine ilişkin karar aldığını ifade ederek, ayrıca ülkedeki nükleer santralleri, havaalanı ve diğer stratejik yerlerin korunmasının sıkılaştırıldığını kaydetti.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu'nun, olası askeri saldırı için eylem planı hazırladığını kaydeden Turçinov, tüm Ukrayna halkına seslenerek, soğukkanlı olmaya, Ukrayna'ya güvenmeye ve tüm çekişme ve tartışmaları unutmaya çağırdı. Şu anda kimin sağcı, kimin solcu, kimin hangi partiye veya örgüte ait olmasının önemli olmadığını kaydeden Turçinov, "Biz hepimiz Ukraynalıyız ve biz kendi ülkemiz etrafında birleşmeliyiz" ifadelerine yer verdi. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER