ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2014 Salı 18:25

Ukrayna'dan Rusya'ya "hırsızlık" suçlaması

Ukraynadan Rusyaya "hırsızlık" suçlaması

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna gaz şirketine el koyarak 2 milyar metreküp gaz çaldığı gerekçesiyle Rusya'ya "hırsızlık" suçlamasında bulundu.


Hükümet üyelerinden oluşan bir heyetle, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu üyeleriyle bir araya gelen Yatsenyuk, Ukrayna'nın enerji alanında Rusya'ya yönelik geçmiş borçlarını ödemeye hazır olduğunu ancak pazar şartlarına uygun bir anlaşma istediklerini söyledi. Yatsenyuk, bu yönde adım atılmaması halinde konuyu uluslararası yargıya taşıyacaklarını belirtti.
Rusya'dan gözden geçirme talep ettiklerini ve yanıt beklediklerini ifade eden Yatsenyuk, Rusya'nın, AB'nin de yaptırım listesine dahil ettiği Ukrayna gaz şirketi Chernomorneftegaz'a el koyarak "2 milyar metreküp gaz çaldığını" ifade etti. Yatsenyuk, "Rusya topraklarımızı, şirketlerimizi, kuyularımızı çaldı" dedi.
AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da enerji alanındaki sorunların daha da kötüleştirilmesinin kimsenin çıkarına olmayacağını belirterek, "Enerji, siyasi araç olarak kullanılmamalı" dedi.
Yatsenyuk, Ukrayna'da özgür ve adil bir seçim düzenlemek için büyük çaba harcadıklarını kaydederken, Barroso da 25 Mayıs'taki devlet başkanlığı seçimlerinin uluslararası standartlara uygun olmasının önemine dikkat çekerek, taraflara bu seçimleri istikrarsızlaştırmaya yönelik adım atmama çağrısı yaptı.
Barroso, AB liderleri dışında en çok görüştüğü liderin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğunu belirterek, "Olanların uzun vadede Rusya'nın çıkarına olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.
AB hükümetleriyle bir araya gelme geleneği bulunan AB Komisyonu'nun Ukrayna ile yaptığı toplantı bir ilk olma özelliği taşıyor.
Yapılan ortak yazılı açıklamada, toplantının Ukrayna'nın AB ile siyasi ortaklığını ve ekonomik entegrasyonunu güçlendirme doğrultusundaki ortak taahhüdün kanıtı olduğu vurgulandı.
Toplantı sonrasında AB ile Ukrayna arasında, Ukrayna'nın kısa vadeli açıklarını kapatmasına yardım etme amacıyla 355 milyon avroluk anlaşma ve 1,61 milyar avroluk kombine makro mali yardım programına ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER