ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2014 Çarşamba 01:32

Ukrayna'da savaş başladı

Ukraynada savaş başladı

Ordusu ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı silahlı gruplara karşı operasyon başlattı. Ukrayna ordusu Slavyansk'ın etrafını kuşattı.


Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk iline bağlı Slavyansk ilçesinin etrafının Ukrayna ordusunu tarafından sarıldığı bildirildi.

Ukrayna ordusunun, Rusya yanlısı silahlı gruplarca bazı kamu binaları işgal edilen ilçenin üç tarafını çevirdiği ve giriş-çıkış için yalnızca bir ana yol bıraktığı bildirildi. Bazı yerel polislerin de desteğini alan silahlı kişilerin teslim olmayı kabul etmediği ifade edildi.

Silahlı grubun, operasyon olasılığına karşılık, bölgede yaşayanlardan ilçeyi boşaltmalarını istediği, çok sayıda kişinin araçlarıyla kenti terk etmeye başladığı belirtiliyor.

Ukrayna'nın geçici Devlet Başkanı Aleksandr Turçinov, Donetsk bölgesinin kuzeyinde terörle mücadele operasyonu başlatılması talimatı vermişti.

TÜRKİYE'NİN TAVRI NE OLACAK?

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna'nın toprak birliği ve bütünlüğünün korunması, hukuk dışı fiil ve hareketlerden kaçınılmasının önemine dikkat çekilerek Türkiye'nin olayların başından beri Ukrayna'da huzur ve istikrarın temini için tüm toplumsal kesimlere görüş ve taleplerini barışçıl yollarla ortaya koymalarını ve sağduyuyla hareket etmelerini tavsiye ettiği kaydedildi.

Ukrayna makamlarının olayların kontrolü ve kamu düzeninin tesisi için bugüne kadar gösterdikleri itidalli tutumu devam ettirmelerini temenni edildiği bildirilen açıklamada Türkiye'nin, 25 Mayıs’ta yapılacak Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de huzur ve barış içinde, adil ve özgür bir ortamda gerçekleştirilmesi için, komşu ve dost ülke Ukrayna'ya olan desteğini sürdüreceği vurgulandı. 

ABD'DEN UKRAYNA'YA DESTEK

ABD, ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı kişilere yönelik operasyon başlatılma kararı alan Ukrayna hükümetine dolaylı destek verdi. Beyaz Saray yönetimi, hükümetin ülkede yasa ve düzeni sağlamak adına yaşananlara cevap vermesi durumunda olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde konuya ilişkin açıklamada bulundu. Söz konusu operasyon kararının tercih edilecek bir seçenek olamayacağını ifade eden Carney, hükümetin sorumluluklarını hatırlattı. Carney, “Ukrayna hükümetinin yasa ve düzeni sağlamak gibi bir sorumluluğu var. Ukrayna’nın doğusundaki bu provokasyonlar, hükümetin cevap vermesi gerektiren bir durum oluşturuyor.” dedi.

Carney, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar yapmayı ciddi şekilde gözden geçirdiklerini vurguladı. Ukrayna yönetimine karşı herhangi bir silah yardımı yapmayı ise düşünmediklerini dile getirdi.

Ukrayna’nın geçici Cumhurbaşkanı Aleksander Turçinov, Rusya yanlısı ayrılıkçı grupların ülkenin doğusundaki bazı resmi binaları işgal etmesi üzerine operasyon kararı alındığını duyurmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER