ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 20:16

Ukrayna’da oyların tamamı sayıldı

Ukraynada oyların tamamı sayıldı

Ukrayna’da 25 Mayıs’ta yapılan erken cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların sayım işlemi tamamlandı.


Merkez Seçim Komisyonu’ndan (MSK) yapılan açıklamada bütün seçim bölgelerindeki oyların yüzde 100’ünün sayıldığı veri tabanına işlendiği bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi oyların yüzde 54,7’isini alarak seçimleri ilk turda kazanan ‘çikolata kralı’ lakaplı Petro Poroşenko oldu. Poroşenko, seçimlerde oy kullanan 18 milyon 19 bin 456 seçmenden , 9 milyon 856 bin 975’inin (yüzde 54,7) oyunu aldı. Poroşenko’nun en yakın rakibi ise yüzde 12,81 oy oranıyla eski Başbakan Yuliya Timoşenko oldu. MSK tarafından açıklanan resmi sonuçlara göre diğer adaylardan; Oleg Lyaşko yüzde 8,32, Anatoliy Gritsenko yüzde 5,48, Sergey Tigipko yüzde 5.23, Mihail Dobkin yüzde 3,03 ve Vadim Rabinoviç 2,25 oranında oy aldı. Kalan adayların aldığı oyların oranıysa yüzde 2 oranını aşmadı.

Sandık görevlilerinden Olena Kahanets, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada; “Ukrayna artık elektronik oylama sistemine geçmeli. Biz internet bankacılığını kullanabiliyorsak paramızı kontrol edebiliyorsak aynı ortamda oy da kullanabiliriz. Bu seçimlerde çarşaf gibi 4 ayrı pusulada oy kullanıldı. Bunca kâğıdı kontrol etmek ve saymak çok zor.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER