ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 20:17

Ukrayna’da komünistler 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutladı

Ukraynada komünistler 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı


Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Ukrayna Komünist Partisi (UKP) taraftarları çeşitli etkinlikler ile 1 Mayıs İşçi Bayramını coşkuyla kutladı.

Lenin Heykeli önünde toplanan yaklaşık 12 bin kişi Kiev’in ünlü Hreşçatik Caddesinde ellerindeki kırmızı çekiç orak sembollü parti bayraklarıyla yürüyüş yaptı. Bando eşliğindeki yürüyüşe; UKP Başkanı Petr Simenenko, UKP milletvekilleri Adam Martinyuk, Peter Tsibenko ve çok sayıda üst düzey partili katıldı.

Yürüyüş yapanların karşısında 1986’da yaşan Çernobil faciası konusunda komünistlerin suiistimalleri olduğu gerekçesiyle üç-beş kişilik bir gurubun pankart açıp eylem yapması da dikkat çekti.

Avrupa Meydanı’nda son bulan pankartlı yürüyüş burada mitingle devam etti. 1 Mayıs işçi bayramı geçişine katılan binlerce partili daha sonra çeşitli gösteriler düzenledi. Çok sayıda yaşlı ve gencin katıldığı miting alanı çevresinde emniyet güçleri yoğun güvenlik tedbirleri aldı. Komünist partililer sık sık; “Barış, emek ve 1 Mayıs için mücadele edeceğiz” sloganları attı.

Turuncu Devrim Koalisyonu adlı guruptan birkaç kişinin UKP’lilere karşı girişimde bulunmak istemesi üzerine polis müdahale etti. Olay çıkartmaya hazırlanan 4 genç polis tarafından gözaltına alındı. Turuncu devrim yanlısı 30 kadar gencin daha çeşitli noktalarda gözaltına alındığı bildirildi. Polis tarafından derdest edilen gençler suç işlemediklerini iddia etti.

Komünist Partili yaşlı bir kadın ise hazır vaziyette bulunan polislerin yanına gelerek polisleri eşkıyalıkla suçladı. Emniyet güçleri kendilerine hakaret eden ve komünistlere engel olmamalarını talebinde bulunan yaşlı kadına herhangi bir müdahalede bulunmadı.

"MÜCADELE ETMEDEN ZAFER KAZANILMAZ"

UKP Başkanı Petr Simenenko partililere hitaben yaptığı konuşmada; “Biz oligarşi ile mücadeleye hazırız. Ülkede fiyatlar yüksek gelirler düşük. İşsizlik had safhada. Mücadele etmeden zafer kazanılmaz.” dedi.

Ukrayna Parlamentosu’nda; konut, istihdam ve sağlık reformlarını içeren yasaların geçmesine karşı olduklarını söyleyen Simenenko, Avrupa Birliği’nden yana tavır alan muhalif partilere yüklendi.

İşçi Bayramı kutlaması ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na konuşan Vladimir Kudaşkin; “Bizim ailemizde hiç komünist olmamasına rağmen biz 1 Mayıs’ı hep ailecek coşkuyla kutladık. Sovyetler döneminde; ücretsiz, eğitim, sağlık hizmetleri vardı. İnsanlara iş verdi. Emekliyim şimdi. Bakıyorum gençlik işsiz durum da zor.” dedi.

Avrupa Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı için Ukrayna’nın dört bir yanından gelen komünistler UKP Başkanı Simenenko’nun konuşması akabinde olaysız bir şekilde dağıldı.

Eylem meydanındaki ağaçlara kırmızı kurdelelerin bağlanması ilginç görüntüler oluşturdu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER