ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 16:20

Ukrayna’da Hocalı etkinlikleri


Ukrayna’da bulunan Azerbaycan diyasporası, Ermeniler tarafından gerçekleştirilen Hocalı katliamını geniş kitlelere anlatmak için çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Başkent Kiev’de bir araya gelen; Ukrayna Azerbaycanlı Gençler Birliği (UAGB), Azerbaycan Dağlık Karabağ İcmâsı, Ukrayna Gençler Asamblesi ve ASAİF ( Yurtdışında Eğitim Alan Azerbaycanlı Mezunlar Vakfı) üyeleri şubat ayında ülke genelinde gerçekleştirilecek etkinlikleri konuştu.

Toplantıda konuşan UAGB Başkanı Anar Tahirov, 22 yıl önce Ermenilerin Hocalı şehrinde yaptıkları soykırıma uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek istediklerini aktardı.

Toplantıda söz alan, Ukrayna Gençler Asamblesi Başkan Yardımcısı Andrey Şelepniçkiy, Hocalı hadisesinin sıradan bir facia olmadığını ifade etti. Hocalı etkinlikleri çerçevesinde; Ukrayna’nın önemli şehirlerinde ‘Hocalıya Adalet’ yürüyüşlerinin yapılması, Hocalı Soykırımını anlatan broşürlerin dağıtılması, anma merasimlerinin teşkil edilmesi ve Hocalı faciası hakkında ilmi seminerlerin düzenlemesi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna temsilcilikleri önünde protesto gösterilerinin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER