ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2013 Salı 23:08

Ukrayna’da Birlik ve Özgürlük Günü kutlandı


Ukrayna’da iktidar ve muhalefet, Batı Ukrayna Halk Cumhuriyeti (Galiçya, Zakarpatya ve Bukovina) ile Ukrayna Halk Cumhuriyeti’nin 22 Ocak 1919’da birleşmesini kutladı.

Ukrayna’nın 1991 yılında bağımsızlığını elde ettiği günden bu tarafa resmi kutlanan Birlik ve Özgürlük Günü’nde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, milli marşın yazarı Taras Şevçenko ve aydın Mihail Gruşevsko’nun anıtlarına çelenk bıraktı. Çelenk bırakma saygı duruşu akabinde devlet erkânı Palas Ukrayna’da gerçekleşen kutlama etkinliklerine katıldı.

Palas Ukrayna’daki kutlamalara Ukrayna’nın bağımsızlık tarihinde bu tarafa görev yapan eski cumhurbaşkanları; Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma ve Viktor Yuşçenko da katıldı. Kutlamalar dolayısı ile başkent Kiev’in merkezindeki caddeler trafiğe kapatıldı. Paton Köprüsü’nde ise nehrin sağ ve sol yakasını Ukrayna bayrakları ile donattı.

Birlik Günü’nün geçmişte en görkemli 21 Ocak 1990 günü kutlanmıştı. Ülkenin en batısındaki Lviv’den, Kiev ve en doğusundaki Donetsk Bölgesi hattı üzerine dizilen 3 milyon insan el ele tutuşmuş, “canlı zincir” oluşturarak birleşmeyi sembolleştirmişti.

Birlik Günü ülkede iktidar hem de muhalefet tarafından coşkuyla kutlanan bir gün. Resmi kutlamalar ve anma törenleri Palas Ukrayna’da salonunda yapılırken, muhalefet ise çeşitli etkinlikler düzenliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER