ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 18:03

Ukrayna’da barış umudu

Ukraynada barış umudu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın barış planına resmi desteğinin ilk adımı olduğunu söyledi.


Ukrayna’da iç çatışmaların yaşandığı doğu bölgesinde ateşkes ilan edilmesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya asker gönderme yetkisinin iptalini istemesi, bölgede barış umutlarını yeşertti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Ukrayna Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Federasyon Konseyi’ne başvurarak ordunun Ukrayna’da kullanılmasına yönelik 1 Mart 2014 tarihli yetkinin iptalini istemesi Donbas’da barış planına desteğinin ilk pratik adımı.” ifadelerine yer verildi.

Poroşenko, Ukrayna parlamentosu Rada’nın Başkanı Oleksandr Turçinov’dan Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Başkanı Vlantina Matviyenko ile diyalog halinde olmasını ve süreci değerlendirmelerini istedi.

Poroşenko’nun Donetsk ve Lugansk bölgeleri temsilcisi İrina Hreşçenko da, Putin’in Kiev’in barış planını desteklediğini ifade etti. Hreşçenko, “Devlet Başkanı Putin, Poroşenko’nun barış planını desteklediğinin işareti. Rusya Ukrayna yönetimi ve seçilen Cumhurbaşkanının meşruiyetini kabul etti. Bu diyalog sürecinin ve barışın başlangıcı.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER