ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 16:04

Ukrayna'da ABD gölgesi

Ukraynada ABD gölgesi

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna'daki temasları çerçevesinde Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya geldi.


Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, görüşmede Biden, Ukrayna'nın yolsuzlukla mücadelede önemli başarılar elde ettiğini kaydetti. Biden, "Siz, yolsuzlukla mücadelede, ülke ekonomisinin istikrara kavuşturulmasında önemli adımlar attınız. Biz de bu konuda yardım etmek istiyoruz" ifadesini kullandı. Biden, meydan olaylarının başlamasının birinci yıl dönümünde Ukrayna'da bulunmasının gurur verici olduğunu kaydederek, "Ukrayna halkı fevkalade kahramanlık gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

Yatsenyuk da parlamento seçimlerinin ardından koalisyona ilişkin anlaşma sağlandığını kaydederek, Ukrayna'da en kısa zamanda yeni hükümetin kurulmasının beklendiğini dile getirdi. Yatsenyuk, AB ile Ortaklık Anlaşması'nın hayata geçirilmesi ve serbest ticaret bölgesinin oluşturulması için reformların hızlandırılması ve kökten değişikliklerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Biden, eski yönetimin devrilmesiyle sonuçlanan meydan olaylarının birinci yıl dönümü dolayısıyla, Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Kiev'deki Bağımsızlık Meydanına giderek, meydan olaylarında ölenleri andı, çelenk bıraktı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER