ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:30

Ukrayna ve Rusya, Deniz Kuvvetleri Gününü birlikte kutladı

Ukrayna ve Rusya, Deniz Kuvvetleri Gününü birlikte kutladı


Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'le birlikte, Kiev Rusya’sının Hıristiyanlığı kabulü ve ilk vaftizin oluşunun 1025’inci yıldönümü ve iki devletin müşterek kutladığı Deniz Kuvvetleri Günü etkinliklerine katıldı.

Ukrayna’nın Sivastopol Şehri’nde (Kırım) gerçekleşen etkinlikte iki lider ilk olarak Tarihi Herson Tavriya Milli Parkı’nda bulunan Aziz Vladimir Katedrali’ndeki ayine, akabinde katedral bünyesinde bulunan çanın kutsama merasimine katıldı. Yanukoviç ve Putin, Ukrayna’nın en büyük çanlarından birisi olan 13,5 tonluk çanı halatlarla çekerek çaldı. Liderler birlikte mum yakıp dua etti. İki lider, din adamlarınca getirilen, içerisinde Aziz Hükümdar Vladimir’in bedeninden parça bulunan cam çerçeveli ikonu öperek dini ritüellerini yerine getirdi.

Liderler daha sonra, Sivastopol’ün merkezinde bulunan ikinci dünya savaşı esnasında hayatını kaybedenler anısına yapılan anıta çelenk bıraktı. Anıttaki tören saygı duruşu ve şeref kıtasının geçidi ile tamamlandı.

UKRAYNA VE RUSYA DENİZ KUVVETLERİ GÜNÜNÜ BİRLİKTE KUTLUYOR

Anma etkinlikleri sonrası Yanukoviç ve Putin, Rusya’nın Karadeniz filosunun bulunduğu limana geldi. Burada iki ordunun deniz kuvvetleri komutanlarından rapor alan liderler deniz kuvveti mensuplarıyla birlikte hücumbota bindi. Yanukoviç ve Putin, Ukrayna Deniz Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu Deniz Kuvvetleri Birliklerini su üzerinde denetledi.

Hücumbotla denize açılan Yanukoviç ve Putin su üzerindeki savaş gemilerinin güvertelerindeki hazır kıtaları selamladı. Askerler liderlerin selamlarını hurra naraları atarak aldı. Su üzerindeki incelemelerini bitiren devlet başkanları etkinlikleri izlemek için sahile çıktı. Sahilde liderler askeri bando ile karşılandı. İki ülke milli marşlarının okunmasından sonra liderler günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmalar sonrası iki lider deniz kuvvetlerinin müşterek yaptığı tatbikatı izledi.

İki ülkenin Deniz Kuvvetleri Günü etkinliklerine Ukrayna tarafından 20 gemi, Rusya’nın Karadeniz filosundan ise 50 gemi iştirak etti.
CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER