ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2014 Çarşamba 13:06

Ukrayna ordusu bazı kasabaları ele geçirdi

Ukrayna ordusu bazı kasabaları ele geçirdi

Ukrayna ordusu Donetsk havaalanı civarı ile Karlovka, Netaylovo ve Pervomayskoye kasabalarında kontrolü ele geçirdi.


 
Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı yürüttüğü operasyonlarda Donetsk havaalanı civarı ile Karlovka, Netaylovo ve Pervomayskoye kasabalarında kontrolü ele geçirdiği bildirildi.

Rus ve Ukrayna basınında çıkan haberlere göre, ayrılıkçıların tek taraflı ilan ettiği "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin Savunma Bakanı İgor Strelkov, Donetsk havaalanı bölgesinden ve üç yerleşim biriminden geri çekilmek zorunda kaldıklarını açıkladı. 

Strelkov, Ukrayna ordu birliklerinin ablukası altına düşmemek için geri çekildiklerini ve kayıp vermediklerini söyledi. 

Ukrayna ordusunun Donetsk'e girmeye cesaret edemeyeceğini düşündüğünü belirten Strelkov, ordunun sadece top atışı ile yetineceğini kaydetti.

Strelkov, ordunun kendilerini ablukaya alarak Slavyansk'ta olduğu gibi geri çekilmeye zorlayacağını ifade ederek, "Eğer kente girmek isterlerse de biz onları bekliyor olacağız. Onların tankları kent içerisinde savunmasız kalacak. Askerlerinin ise kara harekatı yeteneği daha önce olmadığı gibi şimdi de yok" dedi.

Ukrayna ordusu, ülkenin doğusunda aylardır süren ayrılıkçı hareketi bastırmak için bir süredir askeri operasyonlar yürütüyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER