ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:48

Ukrayna İçişleri Bakanı: Her yerde Yanukoviç'i arıyoruz

Ukrayna İçişleri Bakanı: Her yerde Yanukoviçi arıyoruz


Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Facebook’taki sayfasından yaptığı açıklamada eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in toplu sivil katliamı suçuyla arandığını duyurdu.

Ukrayna Güvenlik Servisi'nin (SBU), dün Rusya’nın donanmasının bulunduğu Sivastopol şehrinde sabah kadar Yanukoviç’i aradığı bildirildi. 21 Şubat'ta Yanukoviç, Kiev’den helikopter ile Harkiv’de çalışma ziyaretinde bulunmak üzere ayrılmıştı. 22 Şubat’tı, Harkiv’deki devlet konuk evinde geçiren ve etkinliklere katılmayan Yanukoviç, burada bir televizyona açıklamada bulunmuş daha sonra helikopter ile memleketi Donetsk'e geçmişti.
Donetsk’te Yanukoviç'in özel korumalarıyla birlikte helikopterden, ‘Falcon’ tipi özel bir uçağa geçerek yurtdışına kaçmak istediği, fakat sınır muhafızlarının çıkışına izin vermediği iddia edildi. Yanukoviç’in daha sonra Donetsk’teki devlet konuk evinden gece saatlerinde ayrılıp polis refakati olmadan araçlarla Kırım’a geçtiği kaydedildi.

23 Şubat pazar günü Kırım’a gelen Yanukoviç, devlet konuk evi tesislerine uğramadığı Belbek ile Balakva yakınındaki özel konutunda kaldığı ifade edildi.

Kırım bölge yetkilileri, Yanukoviç’in korumalarındaki devlete ait silahlara el koyduğu ve beraberindekilerle her türlü iletişim kanallarını kapatarak bilinmeyen bir yöne gittiğini söylüyor. Yanukoviç’in Sivastopol’da olabileceği tahmin ediliyor.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER