ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 10:57

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Türkmenistan yolcusu


 Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, 12-14 Şubat günlerinde Türkmenistan’ı ziyaret edecek. Yanukoviç, Aşkabat temasları kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile bir araya gelecek. Görüşmelerde, ülkeleri ilgilendiren ekonomik işbirliği konularının ele alınması hedefleniyor. Ukrayna liderinin Aşkabat temaslarının ana gündemini, Kiev’in yeniden Türkmen doğalgazını satın alması oluşturuyor.
Bu kapsamda Yanukoviç’in teması önceci Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara, Başbakan Yardımcısı Yuri Boyka Aşkabat’ı ziyaret etmişti.

UKRAYNA ŞİRKETİNE ÖNEMLİ PROJE VERİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Aşkabat ziyareti öncesinde Türkmen yönetimi, Ukrayna’nın Altkom şirketine önemli projeler verdi. Ukrayna şirketi, Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinde havaalanı ve iki adet köprü inşaat ihalesini kazandı. Bu projelerin toplam maliyetinin 700 milyon doları bulacağı kaydedildi.
Ukrayna şirketi, bölgenin en büyük nehri olan Amuderya’nın üzerinden hem demiryolu hem de karayolu köprüsü inşa edecek. Demiryolu köprüsünün uzunluğu bin 750 kilometre, karayolu köprüsünü uzunluğu ise bin 600 kilometreyi bulacak. Projelerin inşaatının 2016 yılında tamamlanması bekleniyor. Projelerin temel atma töreni Yanukoviç’in ziyareti kapsamında atılacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER