ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2014 Salı 12:33

Ukrayna Başbakanı Azarov istifa etti

Ukrayna Başbakanı Azarov istifa etti


Ukrayna’da gelişen olayların tırmanması nedeniyle Başbakan Mikolay Azarov görevinden istifa etti.

Başbakan Azarov konuya ilişkin açıklamasında; “Sorununun barışçıl çözümü, sosyal ve siyasi uzlaşma ortamı oluşturmaya imkân oluşturmak için Cumhurbaşkanı’na istifamı sundum. İstifam, tamamen kişisel kararımdır.” dedi.

İktisadi ve sosyal kalkınmayı tehdit eden ülkedeki çatışma durumumun bütün Ukrayna toplumu ve her vatandaş için bir tehdit oluşturduğunu kaydeden Azarov, “Çatışma süresince ihtilafın barışçıl yollarla çözümü için hükümet olarak her şeyi yaptık. Kan dökülmesini önlemek, şiddetin tırmanmasını durdurmak, insan hakları ihlalleri yapılmaması için elimizden geleni yaptık. Hükümet olarak aşırı koşullarda iktisadi ve sosyal güvenlik sisteminin işleyişini sağladık.” şeklinde konuştu.

ÜLKE MENFAATLERİ ŞAHSİ PLANLARIN ÜZERİNDEDİR
Azarov istifa nedenini; “Bugün en önemli şey, Ukrayna’nın birliğini ve bütünlüğünü korumaktır. Bu şahsi planlar ve hırsların çok üzerindedir. Bunun için istifa kararını aldım.” şeklinde açıkladı.

Açıklamasında Azarov; “İktidarda olduğumuz zor dönemde, demokratik bir Avrupa ülkesi gibi Ukrayna’nın gelişmesi için her şeyi yaptım. Kararlarımı, Ukrayna halkının menfaatleri doğrultusunda bütün sorumlulukları üstlenerek aldım. Bu yüzden bütün vatandaşlarımızın ve çalışma arkadaşlarımın gözlerine çekinmeden bakabilirim.” diye konuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e kendisine olan güveninden dolayı teşekkür eden Azarov açıklamasında, bütün milletvekillerine iktidarın reform ve ülkenin modernizasyonu çalışmalarına verdikleri destek için minnettarlığını ifade etti.

Azarov, Mart 2010’da başbakan olarak atanmıştı. Ukrayna'da ekonomik krizin olduğu zor bir dönemde iktidara gelen Azarov, ülkedeki çıkan eylemler ve toplumsal olaylar nedeniyle en son 13 Aralık 2013’de meclisten güvenoyu almıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER